چسب زدن بینی بعد از جراحی بینی

چسب زدن بینی، رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی، یکی از پرطرفدارترین جراحی‌های زیبایی در جهان است. پس از انجام این عمل، مراقبت‌های بعد از عمل نقش کلیدی در دستیابی به نتیجه نهایی مطلوب و کاهش تورم و عوارض جانبی دارد. یکی از مهم‌ترین این مراقبت‌ها، چسب زدن بینی است. آیا به تازگی بینی خود را عمل کرده‌اید و قرار است از این پس از چسب مخصوص بینی استفاده کنید؟

آیا نحوه استفاده از آن را بلد هستید؟ یا برای این انجام این کار هر چند روز یک بار به پزشک خود مراجعه می کنید؟ یا در امر چسب زدن بینی بعد از جراحی کوتاهی می‌کنید چرا که فکر می‌کنید تنها مزیت استفاده از آن این است که دیگران متوجه عمل شدن بینی شما می‌شوند؟ اگر پاسخ شما به تمامی این پرسش‌ها مثبت است بهتر است این مقاله از سایت دکتر ندا سخی بهترین دکتر عمل بینی را از دست ندهید.

چسب زدن بینی چه تاثیری دارد؟

چسب زدن بینی بعد از عمل رینوپلاستی، فواید متعددی دارد، از جمله:

 • کاهش تورم: چسب زدن به فشرده شدن بافت‌های بینی و کاهش تورم و ورم کمک می‌کند.
 • ثابت نگه داشتن فرم بینی: در دوران التیام، بینی ظریف و آسیب‌پذیر است. چسب زدن به ثابت نگه داشتن فرم جدید بینی و جلوگیری از جابجایی آن کمک می‌کند.
 • کاهش خطر خونریزی: چسب زدن می‌تواند به فشردن رگ‌های خونی و کاهش خطر خونریزی بعد از عمل کمک کند.

آیا نحوه چسب زدن در فرم بینی تاثیر دارد؟

بله، نحوه صحیح چسب زدن بینی می‌تواند در فرم نهایی بینی تاثیرگذار باشد. اگر چسب به درستی زده نشود، ممکن است به بینی فشار نامناسبی وارد شده و یا فرم آن به طور کامل حفظ نشود. به همین دلیل، توصیه می‌شود که چسب زدن بینی را زیر نظر جراح یا متخصص گوش و حلق و بینی انجام دهید. برای اطلاعات بیشتر و پرسیدن سوالات خود به پیج دکتر سخی dr.nedasakhi مراجعه نمایید.

چرا وقتی چسب را از روی بینی خود بر می‌داریم، بینی تورم می‌کند؟

بعد از برداشتن چسب، تورم بینی به طور طبیعی افزایش می‌یابد. این امر به دلیل تجمع مایعات در ناحیه بینی است. تورم بعد از عمل بینی به تدریج و طی چند هفته تا چند ماه فروکش می‌کند. با این حال، برداشتن ناگهانی چسب می‌تواند به افزایش موقتی تورم منجر شود. به همین دلیل، توصیه می‌شود که چسب را به تدریج و طبق دستور جراح بردارید. برای دریافت نوبت ویزیت مطب دکتر سخی می‌توانید با شماره 09035669126 یا شماره 03155570664 تماس بگیرید.

عوارض زیاد چسب زدن بینی چیست؟

چسب زدن بیش از حد بینی یا استفاده از چسب نامناسب می‌تواند عوارضی به دنبال داشته باشد، از جمله:

 • خشکی و تحریک پوست: چسب می‌تواند باعث خشکی، خارش و قرمزی پوست بینی شود.
 • ایجاد جوش: چسب زدن طولانی مدت می‌تواند منجر به بسته شدن منافذ پوست و ایجاد جوش شود.
 • عفونت: استفاده از چسب آلوده یا عدم رعایت بهداشت فردی در هنگام چسب زدن می‌تواند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد.
 • ایجاد زخم: چسبیدن چسب به زخم‌های تازه می‌تواند باعث کند شدن روند التیام و ایجاد زخم شود.

بعد از عمل باید چند روز بینی خود را چسب زد؟

مدت زمان لازم برای چسب زدن بینی بعد از عمل، به دستور جراح و نوع عمل بستگی دارد. به طور کلی، در عمل‌های جراحی بینی بسته، چسب زدن به مدت یک تا دو هفته و در عمل‌های جراحی بینی باز به مدت دو تا سه هفته توصیه می‌شود.

نحوه چسب زدن بینی گوشتی

چسب زدن بینی گوشتی به دلیل ضخیم‌تر بودن پوست بینی، نیاز به دقت و ظرافت بیشتری دارد. در اینجا چند نکته برای چسب زدن بینی گوشتی ارائه شده است:

 • از چسب‌های مخصوص بینی گوشتی استفاده کنید.
 • چسب را به صورت ضربدری و با کشش ملایم بزنید.
 • لبه‌های چسب را به خوبی صاف کنید تا از ایجاد خط و خش روی پوست جلوگیری شود.

مراحل چسب زدن بینی بعد از عمل

 1. صورت خود را بشویید: قبل از شروع چسب زدن، صورت خود را با آب ولرم و شوینده ملایم بشویید و به طور کامل خشک کنید.
 2. چسب را آماده کنید: نوارهای چسب را به اندازه‌های مناسب برش دهید.
 3. از پماد یا کرم مرطوب کننده استفاده کنید: برای جلوگیری از خشکی و تحریک پوست، می‌توانید قبل از چسب زدن از یک لایه نازک پماد یا کرم مرطوب کننده استفاده کنید.
 4. چسب زدن را از بالای بینی شروع کنید: یک نوار چسب را در بالای پل بینی بچسبانید و به سمت نوک بینی امتداد دهید.
 5. چسب‌های جانبی را بچسبانید: دو نوار چسب را در دو طرف بینی بچسبانید به طوری که از پل بینی تا نوک بینی امتداد داشته باشند.
 6. چسب‌های زیر بینی را بچسبانید: یک یا دو نوار چسب را در زیر بینی بچسبانید به طوری که نوک بینی را نپوشانند.
 7. لبه‌های چسب را صاف کنید: لبه‌های چسب را به خوبی صاف کنید تا از ایجاد خط و خش روی پوست جلوگیری شود.
 8. از چسب اضافی استفاده نکنید: از چسباندن بیش از حد چسب خودداری کنید.
 9. چسب را به طور مرتب تعویض کنید: چسب را هر 12 تا 24 ساعت یکبار یا طبق دستور جراح تعویض کنید.

نکات مهم:

 • از چسب‌های مخصوص بینی استفاده کنید.
 • از چسباندن چسب روی زخم‌های تازه خودداری کنید.
 • در صورت مشاهده هرگونه قرمزی، خارش یا تورم غیرمعمول، با پزشک خود تماس بگیرید.

مراحل برداشتن چسب بینی

 • دست‌های خود را بشویید.
 • چسب را با آب ولرم و نرم کننده پوست خیس کنید.
 • چسب را به آرامی و با حرکات ملایم از روی پوست جدا کنید.
 • از کشیدن یا کندن چسب خودداری کنید.
 • پس از برداشتن چسب، صورت خود را با آب ولرم و شوینده ملایم بشویید.

 

<yoastmark class=

مزیت چسب زدن به بینی

برخی از افراد تصور می کنند که استفاده از چسب های مخصوص بینی تنها مخصوص این است که دیگران متوجه عمل شدن بینی آن ها شوند. اما این تنها یکی از وظایف چسب مخصوص بینی است. چرا که این فرایند مزیت‌های بسیار زیادی دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 • با استفاده از چسب‌های مخصوص بینی می‌توان فشار متعادل و یک نواختی بر روی بینی و استخوان آسیب دیده آن اعمال کند. که این فرایند به کاهش ورم بینی بعد از جراحی کمک بسیار زیادی می‌کند.
 • علاوه بر آن نیز چسب زدن به بینی می‌تواند بر روی سرعت روند بهبودی تاثیر بگذارد و باعث شود فرد سریع‌تر بهبود پیدا کند.
 • یکی دیگر از مزیت‌های استفاده از چسب مخصوص بینی این است که می توان با آن جلوی به وجود آمدن اسکار پوستی را گرفت. همانطور که در مقاله جراحی بینی خواندید پزشک برای اعمال تغییرات مورد نظر خود، نیاز دارد تا بر روی پوست برش‌های را با ابعاد مختلف ایجاد کند و در نهایت با استفاده از بخیه‌ها پوست را به محل قبلی خود متصل سازد. در طی مراحل اتصال پوست به استخوان بینی، ممکن است جای بخیه‌ها و زخم‌ها بر روی پوست باقی بماند که این موضوع می‌تواند از نظر روحی و روانی بر روی زیبا جویان تاثیر منفی بگذارد و اعتماد به نفس آن‌ها را کاهش دهد. زمانی که شما بر روی بینی خود چسب قرار می‌دهید. فاصله به وجود آمده میان بافت‌های پوست را از بین می رود و مانع از به وجود آمدن آثار زخم شد.

مزایای چسب زدن به بینی

 • از دیگر مزایای چسب زدن به بینی، فرم دهی بهتر بینی است. جراح طی انجام عمل جراحی بر روی استخوان بینی شما تغییراتی را ایجاد می‌کند که باعث شکل دهی به استخوان بینی می‌شود. از انجایی که بافت بینی از استخوان جدا شده است. شما می توانید با درست چسب زدن باعث فرم دهی بهتر بینی، غضروف و استخوان بینی شوید. این پروسه در بینی گوشتی که دارای پوست ضخیم و گوشتی هستند بسیار موثر  است.
 • یکی از نگرانی‌های افراد متقاضی جراحی زیبایی بینی، افتاده شدن نوک بینی آن‌ها پس از عمل است. این اتفاق ممکن است در افرادی که بینی آن‌ها گوشتی است یا دارای ساختاری سست و حساس است رخ دهد. برای جلوگیری از بروز چنین رخ دادی پزشکان توصیه می‌کنند تمامی افراد از چسب بینی استفاده کنند. چسبی که در قسمت زیرین بینی قرار می‌گیرد برای جلوگیری از افتاده شدن نوک بینی است.
 • همچنین دیگر مزیت‌های که چسب زدن به بینی دارد می‌توان به جلوگیری از اصابت ضربه در زمان خواب و بد جوش خوردن غضروف و بد فرم شدن شکل بینی اشاره کرد. همچنین با استفاده از چسب می‌توانید ورم بینی را تا حد بسیار زیادی کاهش دهید و باعث شوید در طول روز بینی شما دارای فرمی زیبا، ایده آل و مطلوب داشته باشد.

تا چه مدتی باید بینی خود را چسب زد ؟

بعد از اینکه بانداژ و گچ بینی شما برداشته شد، دکتر ندا سخی، به شما اموزش خواهد داد که چگونه بینی خود را چسب بزنید. بهترین زمان برای چسب زدن بینی، شب‌ها است. چرا که در شب بینی ورم می‌کند و این تورم بیش از روزها است. در صورتی که شما چسب به بینی خود زده باشید، می‌توانید از تورم بیش از حد بینی خود جلوگیری کنید و به این شکل، دوره نقاهت و ریکاوری شما کوتاه‌تر خواهد شد. به علاوه وقتی شب‌ها چسب بزنید، پوست می‌تواند در طول روز باز بوده و نفس بکشد.

اینکه چه مدت باید بینی خود را چسب بزنید، با توجه به مراحل بهبودی و درمان هر شخص متفاوت خواهد بود. همچنین اینکه هر فرد چه مدت بعد از جراحی بینی، چسب زدن به بینی را ادامه دهد. به تشخیص و نظر پزشک وابسته خواهد بود. اما به طور میانگین هر فرد باید 1 تا 2 ماه بعد از جراحی بینی، همچنان به چسب زدن ادامه دهد.

روش صحیح استفاده از چسب مخصوص دماغ

 • انتخاب چسب مناسب

برای چسب زدن به دماغ، در مرحله اول باید یک چسب خوب و مناسب انتخاب کنید که در زمان انتخاب باید دقت بسیار زیادی داشته باشید. نوار چسب‌های کاغذی که دارای عرض 1 تا 5/1 سانتی متر هستند. بهترین و مناسب‌ترین گزینه برای انجام این کار محسوب می‌گردد. برندها و مدل‌های متفاوتی از چسب بینی در بازار عرضه می‌شود که جنس، سایز، رنگ و کیفیت آن‌ها با یک دیگر متفاوت است. بهتر است در این رابطه با پزشک خود صحبت نمایید تا وی به شما بهترین و مناسب‌ترین برند را پیشنهاد دهد.

 • تمیز کردن پوست

یکی از مهمترین مراحل چسب زدن به بینی بعد از انجام عمل رینوپلاستی چربی زدایی و تمیز کردن پوست است. شما برای انجام این کار باید از آب و صابون استفاده کنید و پوست صورت‌تان را به خوبی شستشو دهید. این کار را می‌توانید با استفاده از الکل، دستمال مرطوب و پنبه نیز انجام دهید. اما بهتر است در زمان انجام این کار دقت کافی داشته باشید و از ایجاد فشار بیش از اندازه به بینی خود جلوگیری کنید. پس از آن باید به طور کامل پوست‌تان را خشک کنید تا چسب به خوبی به پوستتان بچسبد و اثر گذاری خود را آغاز نماید. برای خشک کردن پوست‌تان می‌توانید از یک دستمال یا حوله خشک استفاده کنید یا حدوداً 10 دقیقه صبر کنید تا پوست‌تان خشک شود. به یاد داشته باشید در زمان خشک کردن پوست خود با حوله یا دستمال فشاری بر روی بینی خود وارد نکنید.

 • برش چسب ها به ابعاد مورد نیاز

در این مرحله بهتر است با در نظر داشتن سایز بینی چسب‌ها را در 6 الی 8 قطعه در اندازه 4 الی 3 سانتی متری و  2 قطعه در سایز های 10 الی 12 سانتی متری برش بزنید.

 • چسب زدن به بینی

پس از طی کردن مراحل فوق حال وقت آن رسیده است که چسب‌های آماد شد را بر روی بینی قرار داد. برای اینکار بهتر است در مقابل آینه بایستید و از بالای بینی به سمت پایین به صورت عرضی شروع به چسباندن چسب که دارای سایز 3 الی 4 سانتی متری هستند کنید. بهتر است چسب‌ها را به گونه‌ای بر روی بینی قرار دهید که هر قطعه از چسب در زیر چسب بعدی قرار بگیرد. پس از آن برای اینکه مطمئن شوید چسب‌ها به خوبی متصل شدند باید فشار مختصر و کمی را به بینی وارد کنید.

پس از آن حال نوبت به چسب‌های که دارای سایز 10 الی 12 سانتی متری هستند می‌رسد. این چسب‌ها باید به شکل حرف U لاتین از قسمت وسط و در بخش زیرین بینی قرار داد شود. پس از آن نیاز است تا ادامه چسب‌ها را به سمت بالا هدایت کنید و در نهایت برای تثبیت و فیکس کردن آن بر روی پوست، فشار بسیار کمی اعمال کنید. قطعه چسب دیگری که در همین سایز بریده بودید را نیز به همین ترتیب بر روی بینی قرار دهید. به یاد داشته باشید که چسب ها باید به گونه ای بر روی دماغ خود قرار دهید که این قطعه کمی پایین تر از چسب بعدی قرار بگیرد. پس از انجام تمامی مراحل انتهای چسبی که از قسمت نوک بینی بیرون زده است را با ظرافت و دقت بسیار زیادی برش دهید.

چسب زدن به بینی

برداشتن چسب بینی

بهترین زمان برای برداشتن چسب بینی صبح است. به آرامی و بدون خشونت چسب روی بینی خود را بردارید. برای پاک کردن چسب‌های باقی مانده روی پوست، بینی خود را با دقت بشویید تا کاملا تمیز شود. در واقع اهمیت جدا کردن چسب در اینجا است که هدف از چسب زدن بینی، چسباندن پوست به لایه زیرین بینی و فشرده سازی برای پر کردن فضاهای خالی است. وقتی به صورت غیر اصولی و با ناملایمتی تمام چسب را از بینی بکنید. تمام زحمات‌تان به هدر خواهد رفت. بهتر است برای جدا کردن چسب، یک موچین یا چیزی به این شکل در دست داشته باشید. در سایت پذیرش 24 می‌توانید نظرات بیماران دکتر سخی را مطالعه نمایید.

می‌توانید برای برداشتن هرچه راحت‌تر چسب، از محلول‌های حلال چسب نیز استفاده کنید. البته هیچ اجبار و اصراری در این رابطه وجود ندارد. راه حل دیگری که به شما کمک می‌کند تا چسب را راحت‌تر و بدون هیچ آسیبی بلند کنید، استفاده از آّب گرم است. به این صورت که آب گرم موجب شل شدن چسب و جدا شدن هرچه راحت‌تر آن از پوست شد و می توانید بعد از برداشتن چسب زیر آن را به آرامی با صابون شسته و بعد خشک کنید.

چگونه باید چسب را از روی بینی جدا کرد؟

برداشتن چسب از روی بینی همان قدر اهمیت دارد که چسب زدن به بینی اهمیت دارد. در این میان باید به این نکته توجه داشته باشید که یکی از اهداف چسب زدن به دماغ بعد از عمل، کمک به اتصال پوست به بافت‌های زیرین است. با این وجود اگر شما با بی دقتی از یک سمت شروع به برداشتن چسب‌ها کنید. برخلاف هدف ذکر شده عمل کرده‌اید که همین موضوع می‌تواند باعث به وجود آمدن مشکلات بسیار زیادی شود. از همین رو توصیه می شود پس از برداشتن چسب به حمام بروید و در زیر دوش آب گرم قرار بگیرید. با این کار چسب روی بینی شل می‌شود و شما راحت‌تر می‌توانید آن را از روی پوست خود جدا کنید.

برای جدا سازی بهتر است لبه های سطحی را به آرامی بردارید به گونه‌ای که تا حد امکان پوست شما کشید نشود. لازم به ذکر است که اگر در پروسه برداشتن چسب از روی بینی خطایی رخ دهد و آن را به درستی انجام ندهید. این امکان وجود دارد تا به عوارض جانبی بسیار زیادی دچار شوید. به عبارتی دیگر شما تمامی این مراحل را طی کرده‌اید اما در مقابل آن نه تنها چیزی به دست نیاوردید. بلکه به عوارض جانبی مختلفی نیز دچار شده‌اید. برای جراحی بینی در کاشان کلیک کنید.

5/5 - (2 امتیاز)