جراحی سر و گردن شامل یک عمل جراحی برای تومورهای سرطانی و غیر سرطانی گره های لنفاوی و دیگر ساختارهای بافت نرم در گردن می باشد. غده تیروئید و غدد زیر فکی نیز در گردن می باشند، بنابراین تومورهایی که از این نواحی منشاء می گیرند توسط اندوکرینولوژیست درمان می شوند. در ادامه دکتر ندا سخی ، بهترین متخصص گوش ، گلو و بینی در کاشان اطلاعات کافی از این پروسه جراحی در اختیار خوانندگان مطلب قرار می دهد.

جراحی سر و گردن

هدف از جراحی سر و گردن چیست؟

گردن از حاشیه پایینی فک پایینی ( مندیبل) شروع شده و تا ترقوه ها پیش می رود و در بر گیرنده ماهیچه های مهم، اعصاب، عروق خونی و گره های لنفاوی می باشد. انواع مختلفی از تومورهای سرطانی و غیر سرطانی ساختارهای گره های لنفاوی گردن وجود دارد. تومورهای غیر سرطانی می تواند شامل کیست ها و ناهنجاری های مادرزادی باشد. تومورها بر حسب اندازه، سرعت رشد و موقعیت باید به روش جراحی برداشته شوند. اگر یک تومور غیر سرطانی گردن، کوچک بوده یا در موقعیتی قرار داشته باشد که دسترسی به آن دشوار باشد، گاهی اوقات بدون نیاز به مداخلات جراحی قابل درمان می باشد. تومورهای گردن گره های لنفاوی غیر سرطانی معمولاً به یک روش چند زمینه ای با بکار گیری جراحی، پرتو تابی یا شیمی درمانی بر حسب نوع سرطان و موقعیت تومور، مدیریت می شوند.

جراح سر و گردن کیست؟

جراحان سر و گردن که دکتر گوش و حلق و بینی یا اتولارینگولوژیست هم نامیده می شوند از یک تخصص جراحی برخوردارند. این تخصص جراحی، تشخیص و درمان بسیاری از ناهنجاری های رایج که ناحیه سر و گردن را تحت تاثیر قرار می دهد، پوشش می دهد. جراحی سر و گردن درمانی برای انواع مختلف سرطان های سر و گردن می باشد. سرطان های سر و گردن می تواند مجاری بینی، سینوس ها، غدد بزاق، گلو، لب ها، لوزه ها و حنجره را تحت تاثیر قرار دهد.

برخی مشکلات قابل درمان با عمل سر و گردن

 • درد سینوس
 • مشکلات لوزه
 • مشکلات فک
 • مشکلات تیروئید
 • درگیری اعصاب
 • فشار روی ستون فقرات
 • آسیب های سر و گردن
 • عفونت های مزمن گوش
 • خرخر کردن و آپنه خواب
 • بیماری حرکتی و سرگیجه شدید
 • مشکلات بخش فوقانی ستون فقرات

چه زمانی مراجعه به پزشک و جراح سر و گردن ضروری است؟

همانطور که می دانید ، جراحی سر و گردن جهت رفع اختلالات ایجاد شد در نواحی مختلف سر و گردن افراد به کار می رود. برای مثال جراحی توده های موجود در گردن و رفع مشکلات مربوط به تیروئید و اختلالات سینوس از جمله بیماری هایی هستند که یک پزشک ممکن است جراحی و آغاز یک روند درمانی را ضروری و لازم بداند. البته عمده بیماری هایی که درمان آن ضروری می باشد ، بروز توده های گردنی است. این جراحی معمولا مرحله اول در برنامه درمان هر نوع سرطان مربوط به سر و گردن محسوب می شود. طی این پروسه جراحی ، پزشک بافت مربوط به توده را حذف کرده و آن را خارج می کند.

نکته: لازم به ذکر است که در ادامه این پروسه درمانی ممکن است بکارگیری از روش هایی همچون شیمی درمانی و پرتو درمانی از جانب جراح سر و گردن خوب در کاشان دکتر سخی توصیه شود.

عوامل موثر در بروز بیماری های مربوط به سر و گردن

عوامل متعددی در بروز این بیماری ها در این ناحیه نقش خواهد داشت که نیازمند جراحی سر و گردن می باشد ، که در ادامه با آن ها آشنا خواهیم شد.

 1. آسیب دیدگی نخاع
 2. اختلالات مادرزادی و وراثت
 3. پر کاری یا کم کاری تیروئید
 4. استعمال بیش از حد دخانیات
 5. تورم مفاصل و تورم غدد لنفاوی
 6. عدم درمان به موقع بیماری ها و عفونت ها
 7. وارد شدن ضربه های شدید و محکم به سر و گردن

فرایند جراحی سر و گردن چگونه است؟

انواع مختلف جراحی های سر و گردن وجود دارد. جراحی می تواند شامل روندهای حداقل تهاجمی باشد که زمان ریکاوری آن ها بسیار سریع است. پزشکان و بیماران آن ها با یکدیگر روند و جزئیات آن را مرور می کنند. در صورت داشتن دغدغه یا سوال در خصوص جراحی آن را با بهترین جراح سر و گردن دکتر ندا سخی در کاشان در میان بگذارید.

ریکاوری بعد از جراحی سر و گردن در کاشان

ریکاوری به جراحی وابسته است. تشریح گردن برای برداشتن تومور در صورت عدم وجود مشکلات جانبی، به دو تا ده روز بستری شدن در بیمارستان نیاز دارد. در طول یک دوره یک هفته ای، جراحی های دیگری نیز لازم الاجرا می باشند. بیشتر بیماران بعد از مرخص شدن از بیمارستان به کمک نیاز دارند. بیمار در حدود یک هفته بعد از جراحی به شدت احساس خستگی می کند.

جراحی سر و گردن گاهی آخرین روند برای بسیاری از بیماران نمی باشد. برخی از بیماران به منظور بازیابی ظاهر طبیعی در صورت و گردن، به جراحی های ترمیمی نیاز دارند. بیماران مبتلا به بیماری های سرطان در ناحیه سر و گردن نیز بعد از انجام جراحی باید تحت پرتودرمانی یا شیمی درمانی قرار گیرند. برخی دیگر از آن ها به خدمات توانبخشی از قبیل گفتار درمانی نیاز پیدا خواهند کرد. درباره انتظارات بعد از جراحی با پزشک خود گفتگو کنید. جراح سر و گردن خوب و با تجربه دکتر سخی در کاشان ، می تواند اطلاعات لازم برای برخورداری از بهترین فرایند ریکاوری را در اختیار شما قرار دهد.

مراقبت های بعد از جراحی سر و گردن

مایعات

آبرسانی کافی به بدن بعد از هر نوع جراحی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

محدودیت فعالیت و بازگشت به محل کار/ مدرسه

حداقل 5 روز ریکاوری بعد از جراحی سر و گردن مورد نیاز است، ولی 7 روز گزینه بهتری می باشد. فشار، بلند کردن اجسام سنگین و خم شدن را به علت تاثیر آن ها بر روی خطر خونریزی در طول هفته اول درمان محدود کنید. اگر هنوز داروهای مسکن مصرف می کنید باید از رفتن به محل کار یا مدرسه خودداری کنید.

ترشحات

گاهی از محل برش واقع در ناحیه جراحی سر و گردن ترشحاتی خارج می شود. لوله های تخلیه ترشحات به مدت 24 تا 48 ساعت برای دفع ترشحات تشکیل شده، در زیر پوست باقی خواهند ماند. پرستار دستورالعمل های لازم برای مراقبت از آن ها در منزل را به شما آموزش می دهد. یک تا دو روز بعد از جراحی برای برداشتن این لوله ها باید نزد بهترین جراح سر و گردن در کاشان دکتر سخی بازگردید.

حمام کردن / دوش گرفتن

بعد از جراحی هر زمان بخواهید می توانید دوش بگیرید. آب گرم و کف صابون را بر روی برش جاری کنید. از فرو بردن برش ها در آب خودداری کنید. برش ها را مالش نداده و از ساییدن آن ها خودداری کنید. در زمان خشک کردن برش ها از مالش دادن آن ها خودداری کرده و به آرامی آن ها را با حوله تمیز و نرم خشک کنید.

دیگر مراقبت های بعد از جراحی سر و گردن

داروها:داروهای رایج تجویز شده بعد از جراحی شامل موارد زیر می باشد:

داروی مسکن: اغلب شامل هیدروکودون، استامینوفن یا قرص های پرکوکت می باشد. در صورت ملایم بودن درد می توانید از داروهای مسکن بدون نسخه از قبیل ایبوپروفن یا تیلنول نیز استفاده  کنید.

آنتی بیوتیک ها: به منظور جلوگیری از عفونت در طول روند بهبود داروهای آنتی بیوتیک تجویز می شود.

پماد: لطفاً پس از برداشته شدن پانسمان توسط پزشک، روزانه دو تا سه بار بر روی زخم ها پماد استعمال کنید.

فالوآپ: 5 تا 7 روز بعد از جراحی سر و گردن بیمار جهت چک آپ شدن توسط پزشک باید در جلسه فالوآپ در مطب پزشک حضور یابد. اگر در هنگام مرخص شدن از بیمارستان در ناحیه درمان لوله های تخلیه ترشحات قرار داده شده باشد، 1 تا 2 روز بعد از روند، جهت برداشته شدن آن ها باید به پزشک خوب و با تجربه دکتر ندا سخی در کاشان مراجعه کنید.

مراقبت از جای زخم: به منظور کمک به بهبود جای زخم می توانید اقدامات مختلفی را انجام دهید. نخست در طول دو هفته اول بعد از جراحی برای مرطوب نگه داشتن جای زخم ها مرتباً بر روی آن ها پماد قرار داده و آن ها را تمیز نگه دارید. بعد از دو هفته، دو بار در روز روغن یا کرم های ویتامین E بر روی جای زخم ها قرار داده و ماساژ دهید. می توانید از ورقه های ژل سیلیکون نیز استفاده کنید.

بی حسی:احتمال دارد که ناحیه اطراف زخم دچار بی حسی شود. این حالت طبیعی و اجتناب ناپذیر بوده ودر طول چند هفته تا چند ماه بهبود می یابد.

هزینه این پروسه جراحی و درمانی در کاشان چقدر است؟

جراحی سر و گردن و هزینه ناشی از آن به شدت بیماری افراد و نوع توده آن بستگی دارد ، البته فاکتور های دیگری همچون دستمزد بهترین جراح سر و گردن در کاشان دکتر سخی و هزینه مربوط به کلینیک و ابزار های مورد استفاده ، منطقه جغرافیایی و موارد متعدد دیگر بستگی خواهد داشت.

امتیاز دهید post