افراد زمانی برای جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی اقدام می کنند ، که نشانه های پیری پدید آمده ، سبب شده اند تا چهره آنان شادابی لازم را نداشته و جوانی آن کاهش یافته باشد. البته این گروه از افراد لازم است بدانند کلید رسیدن به نتیجه موفق ، پس از انتخاب یک جراح کار آزموده ، رعایت مراقبت های بعد از جراحی زیبایی پلک می باشد.  این نکات همگی توسط جراح بینی خوب کاشان دکتر ندا سخی به شما ارائه می شود ، که باید انجام تمامی آن ها را در دوره ریکاوری جدی بگیرید ؛ در غیر اینصورت پیامدهای خوشایندی در انتظارتان نخواهد بود.

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی پلک

دوره ریکاوری بعد از بلفاروپلاستی

پس از جراحی ، در پلک هایتان کمی درد و فشردگی احساس خواهید کرد. در این مدت امکان دارد چشم هایتان نیز اشک آلود ، خشک ، چسبنده ، ملتهب یا به نور حساس باشند. به جهت استفاده از پمادهای چشمی ، تا چندین روز دید تار و مبهمی خواهید داشت. این نکته بسیار مهم می باشد که چشم و پلک هایتان باید عاری از هرگونه آلودگی بوده و از لمس و مالش آن ها خودداری کنید. طبق دستور پزشک محل برش ها را تمیز کنید. در صورتی که از بخیه های غیرقابل جذب استفاده شده باشد ، 3 الی 5 روز بعد از بلفاروپلاستی ، پزشک آن ها را می کشد. یک تا سه هفته پلک هایتان همچنان متورم و کبود خواهند بود. ظاهر کلی چشم و پلک ها طی یک بازه زمانی 1 تا 3 ماهه به مرور نمایان می شود. دکتر ندا سخی ، جراح پلک کاشان ، نکات مراقبتی زیر را به تمامی متقاضیان بلفاروپلاستی ارائه می دهد.

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی پلک

فعالیت و ورزش بعد از بلفاروپلاستی

هر زمان احساس خستگی کردید ، استراحت کنید. استراحت و خواب کافی در دوره بهبودی به شما بسیار کمک می کنند. از آن جایی که تا چند وقت دیدتان تار می باشد ، باید رانندگی را کنار بگذارید. زمان مناسب را پزشک پس از انجام معاینات لازم به شما اعلام می کند. پس از جراجی زیبایی پلک ، چشم هایتان به سرعت خسته می شوند. از این بابت فعالیت هایی همچون تماشای تلویزیون ، کار با کامپیوتر و موبایل و مطالعه کردن را محدود نمایید. تا 2 هفته بعد از جراحی زیبایی پلک نباید به هیچگونه تمرینات پر فشار و پر تحرک مشغول شوید. بعد از این مدت نیز باید به جراح مراجعه کرده و در صورت تشخیص ایشان می توانید فعالیت های سنگین تر را به تدریج آغاز کنید.

کمپرس یخ

یکی دیگر از مراقبت های بعد از جراحی زیبایی پلک در جهت کاهش ورم ، استفاده از کمپرس یخ می باشد. چشم هایتان را ببندید و کمپرس را به مدت 10 الی 20 دقیقه بر روی آن ها قرار دهید. در 3 روز اول هر یک الی دو ساعت می توانید این روند را تکرار کنید. سعی کنید کمپرس یخ را به طور مستقیم بر روی پلک قرار ندهید. می توانید با استفاده از یک حوله یا پارچه نرم ، یک حایل میان یخ و پوست ایجاد کنید.

نحوه خوابیدن

موردی که بسیاری از افراد بعد از عمل زیبایی پلک با آن کلنجار می روند ، پوزیشن مناسب برای خواب است. قاعدتاً بهتر است که بر روی صورت نخوابید تا به پلک و چشم ها فشاری وارد نشود. بهترین حالت بدین صورت است که بر روی کمر دراز کشیده و حداقل 2 بالش را زیر سرتان قرار دهید. در این شرایط احتمال تکان خوردن شما در خواب بسیار کاهش یافته و با قرار گیری سر بالاتر از بدن ، به کم شدن شدت ورم کمک می کنید.

چگونگی شست و شوی پلک ها بعد از بلفاروپلاستی

یکی از مراقبت های بعد از جراحی زیبایی پلک ها چگونگی شست و شوی و ضد عفونی کردن پلک ها می باشد. که در صورت عدم توجه کافی می تواند عوارض جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. در ابتدا بهتر است بدانید که جراح پلک ماهر توصیه می کند تا افراد در هفت الی ده روز ابتدایی پس از جراحی چشم های خود را با استفاده از سرم فیزیولوژیک به طور مرتب و روزانه شست و شو دهند. همچنین به یاد داشته باشید که تمامی ابزار های بکار گرفته شده در این مواقع باید استریل ، نو و تمیز باشند و به صورت یک بار مصرف تهیه شوند.  در ابتدا لازم است تا سرم های مخصوص را تهیه کنید و در صورت در دسترس نبودن سرم ، آب جوشیده شده و به دمای محیط رسیده را همراه با نمک آماده کنید.  دست های خود را به خوبی بشویید ، به صورت نیمه بنشینید ، بانداژ های موجود بر روی پلک های خود را بردارید و گاز استریل را به سرم آغشته کنید ، سپس تمامی نواحی پلک و محل برش خورده را به آرامی و با استفاده از سرم پاکسازی کنید و در انتها بانداژی سالم و استریل را مجدد بر روی چشم های خود قرار دهید.

نکته: توجه داشته باشید که سرم به هنگام شست و شو وارد چشم های تان نشود.

اشک مصنوعی و چگونگی استفاده از آن ها

از دیگر موارد حائز اهمیت و بسیار مهم در مراقبت های بعد از جراحی زیبایی پلک ، چگونگی استفاده از قطره های چشم و اشک های مصنوعی می باشد. توصیه می شود حدود سه الی چهار روز بلافاصله پس از بلفاروپلاستی به منظور کاهش تاری دید در زیبا جویان و از بین بردن خشکی چشم ها از اشک مصنوعی نیز استفاده شود. برای بکارگیری از این قطره ها تنها لازم است از فرد دیگری کمک بگیرید ، لازم است افراد دست های خود را بخوبی بشویند و آن ها را ضد عفونی کنند ، در صورتی که پلک بالا جراحی شده باشد ، پلک پایین به آرامی کشیده و قطره را داخل چشم بریزد ، اما در مواقعی که پلک پایین تحت جراحی قرار گرفته باشد ، لازم است تا پلک بالا به آرامی کشیده شود و سپس قطره داخل چشم ریخته شود.

نکته: توجه داشته باشید که نوک تیز قطره چشم ، نباید هرگز با چشم زیبا جو بر خورد کند.

عوارض همراه با عدم رعایت نکات مراقبتی بعد از بلفاروپلاستی چیست؟

ممکن است شما نیز از جمله افرادی باشید که رعایت مراقبت های بعد از جراحی زیبایی پلک را جدی نمی گیرند ، اما باید بدانید که عدم رعایت این نکات می تواند عوارضی همچون تورم ، تب بالا و خونریزی محل برش ، بروز ترشحات چرکی و سردرد ، به همراه تنگی نفس را به همراه داشته باشد. همچنین بهتر است بدانید که بهبودی و درمان این موارد نیازمند زمان بسیار زیادی بوده که می تواند موجب باقی ماندن محل برش ها نیز شود.

امتیاز دهید post