مراقبت های بعد از جراحی بینی یکی از فاکتورهای بسیار موثر در دستیابی به نتایج رضایت بخش از این جراحی زیبایی می باشد. ما در ذیل به تعدادی از مهم ترین نکات مراقبتی بعد از جراحی بینی که تاثیر زیادی در کاهش احتمال بروز عوارض، دستیابی به بهترین نتایج و هرچه بهتر سپری شدن دوران ریکاوری دارند و همچنین مورد تایید دکتر ندا سخی می باشند، اشاره کرده ایم.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی

آیا مواد غذایی در دوره نقاهت بعد از رینوپلاستی تاثیر گذار است؟

بهتر است بدانید که داشتن یک برنامه غذایی سالم ، سرشار از ویتامین ، فیبر و پروتئین علاوه بر افزایش سلامت عمومی بدن زیبا جو می تواند در دوره مراقبت های بعد از جراحی بینی تاثیرات فوق العاده ای بگذارد. برای مثال مصرف پروتئین در باز سازی بافت های آسیب دیده نقش داشته و انواع ویتامین ها و سبزیجات در افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن تاثیر می گذارند. همچنین باید بدانید که مصرف برخی محصولات غذایی تند ، شور می تواند در بروز التهاب و یا تشدید تورم بینی نقش داشته باشد که پزشک خوب و با تجربه در کاشان مصرف آن را در دوره نقاهت برای بیماران ممنوع کرده است.

تاثیرات چسب بینی در مراقبت های بعد از جراحی

بکارگیری از چسب های بینی در دوره نقاهت اجباری نبوده و افراد می توانند با توجه به صلاح دید خود از آن ها استفاده کنند. اما بهتر است بدانید که بکارگیری از آن در کاهش التهاب و تورم و حتی در اتصال بافت و استخوان بسیار کاربردی می باشد. مدت زمان لازم جهت بکارگیری از چسب دماغ به نظر پزشک و نوع پوست بیمار بستگی داشته ، که به طور کلی افراد با پوستی نازک دو الی سه هفته و افراد با بینی های ضخیم تا 2 ماه می توانند از آن ها استفاده کنند.

👌نکته: کاندیدای اصلی بکار گیری از چسب بینی افراد با بینی های گوشتی می باشند زیرا تورم موجود در بینی آن ها به نسبت دیگر بینی ها بسیار بیشتر است.

دستورالعمل ها و مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • برای سپری کردن دوره ریکاوری جراحی رینوپلاستی توصیه می شود یک هفته از محل کار خود مرخصی بگیرید.
 • از یکی از دوستان یا نزدیکان خود بخواهید تا بعد از جراحی، شما را به منزل رسانده و شب اول بعد از جراحی، جهت مراقبت از شما کنارتان باشد.
 • در جلسه ملاقات قبل از جراحی، کلیه دستورالعمل هایی که باید قبل و بعد از رینوپلاستی دنبال کنید در اختیارتان قرار داده می شود. تا تاریخ جراحی، کلیه داروهای تجویز شده توسط جراح بینی خوب در کاشان را تهیه کرده و در منزل بگذارید.
 • معمولاً صبح روز بعد از جراحی، پکینگ نرم بینی برداشته می شود. پکینگ بینی، نفس کشیدن از راه بینی را غیر ممکن می کند. بنابراین شما باید از راه دهان نفس بکشید.
 • دهان شما بسیار خشک خواهد شد. لطفاً تا جایی که می توانید مایعات بنوشید. نوشیدن مایعات از دهیدراته شدن جلوگیری می کند.
 • بینی شما گچ گرفته شده است. این گچ تا یک هفته بعد از جراحی بر روی بینی شما باقی خواهد ماند. آن را خشک نگه دارید.
 • یک پد گاز استریل در زیر بینی شما قرار داده می شود. آن را در 24 ساعت اول بعد از جراحی تعویض کنید. در چند ساعت اول بعد از جراحی، معمولاً این پد هر 15 دقیقه یکبار تعویض می شود.

مراقبت از پوست بعد از جراحی بینی

تمامی افراد به خصوص بانوان به پوست خود اهمیت می دهند ، در نتیجه ممکن است برای آن ها نیز سوال پیش آید که آیا بعد از جراحی زیبایی بینی رعایت روتین پوستی تغییر می کند؟ یا می توانند روتین خود را همانند گذشته رعایت کنند؟ همچنین لازم به ذکر بوده که بسیاری از زیبا جویان پس از رینوپلاستی با جوش های بسیار زیادی در نواحی مختلف صورت خود مواجه می شوند که علت بروز آن عدم رعایت مراقبت های از پوستی می باشد. زیرا افراد تا یک هفته اجازه حمام کردن و شستن صورت خود را ندارند. همچنین لازم به ذکر بوده پوست افراد پس از جراحی بسیار حساس می شود به همین منظور توصیه می شود در مراقبت های بعد از جراحی بینی روتین پوستی در زیبا جویان به خوبی رعایت شود.

پوست خود را به آرامی تمیز کنید

تا زمانی که پانسمان و ابزار هایی که در داخل بینی به کار گرفته شده اند بر روی بینی وجود داشته باشند ، شست و شوی صورت امکان پذیر نمی باشد. اما در این مدت می توانید با استفاده از محلول های پاک کننده ملایم و بدون بو ، صورت خود را به آرامی تمیز کنید. تنها لازم است در این مواقع با استفاده از یک پد و مقداری از محلول پوستتان را تمیز کنید.

مرطوب کنند

توصیه می شود پس از پاکسازی صورت با استفاده از تونر از کرم های مرطوب کننده نیز استفاده شود. برای انجام این کار کرم را بر روی انگشتان تان بریزید و بدون اعمال هیچ گونه فشاری بر روی پوستتان به آرامی ماساژ دهید.

نکته: بعد از برداشت پانسمان روی بینی به منظور بهبودی سریع تر زخم ها می توانید با توصیه های جراح بینی حاذق در کاشان از کرم های ترمیم کننده بکار گیرید.

لایه بردار

توجه داشته باشید که لایه برداری پوست صورت به مدت دو الی چهار هفته ممنوع بوده و افراد باید از انجام آن خودداری کنند. توصیه می شود در این بازه زمانی به مقدار کافی آب بنوشید و از کرم های آبرسان استفاده کنید تا شادابی و طراوت پوستتان حفظ شود.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی رینوپلاستی

رژیم غذایی بعد از عمل بینی

مایعات و غذاهای نرم را به رژیم غذایی تان اضافه کنید. بلافاصله بعد از جراحی از خوردن غذاها یا نوشیدن مایعات بسیار داغ خودداری کنید چون بی حسی موقتی کام، گاهی شما را در معرض تجربه سوختگی قرار می دهد. تغذیه یکی از موثرترین مراقبت های بعد از جراحی بینی است که به هیچ وجه نباید در انجام آن کوتاهی نمایید. بهتر است در روزهای اول با استفاده از غذاهای نرم ، عضلات صورت خود را در حالت استراحت قرار دهید و به هیچ عنوان به دندان ها ، خصوصا دندان های بالایی فشار وارد نکنید.

استفاده از کمپرس سرد بعد از جراحی زیبایی بینی

در طول روز و بعد از ظهر روز جراحی و در مراقبت های بعد از جراحی بینی ، کمپرس های مرطوب سرد بر روی چشم ها می تواند در به حداقل رساندن تورم و کنترل کبودی موثر واقع شود. پف کردگی و کبودی ظرف چند روز بعد از جراحی، فروکش می کند. تکنیک های مختلفی برای استفاده از یخ وجود دارد که می تواند مفید واقع شود. استفاده از کمپرس یخ برای 24 تا 48 ساعت اول بعد از جراحی توصیه می شود.

تنفس بعد از عمل زیبایی بینی

در طول هفته اول بعد از جراحی و در دوره مراقبت های بعد از جراحی بینی ، گرفتگی بینی را تجربه خواهید کرد. تورم بیرونی، به داخل بینی منعکس می شود ؛ ولی انسداد ملایم، به طور پیوسته بهبود خواهد یافت. از قطره های احتقان ( افرین) استفاده نکنید. در طی این مدت زمان از آن جا که مایع مخاطی بینی فضای زیادی از آن را اشغال کرده است ، متقاضی دچار احساس گرفتگی می شود.

درد بعد از جراحی در بینی

درد بعد از رینوپلاستی معمولاً به 2 تا 3 ساعت بعد از جراحی محدود می شود. این درد بیشتر به صورت سر درد می باشد. داروی مسکن را به همراه شیر مصرف کنید تا دچار دل درد نشوید. بیشتر بیماران در روز اول ریکاوری و در مراقبت های بعد از جراحی بینی ، تیلنول قوی مصرف می کنند.

فعالیت بعد از جراحی زیبایی بینی

در زمان خوابیدن به هنگام رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی بهتر است با قرار دادن یک یا دو بالشت، سر خود را در موقعیت بالاتر از بدن قرار دهید. با دهان باز عطسه کنید. به مدت 7 روز بعد از جراحی از فین کردن خودداری کنید. خم نشوید، اجسام سنگین بلند نکنید و حرکات کششی انجام ندهید.

دخانیات یک فعالیت اشتباه در دوره نقاهت بعد از رینوپلاستی

حتما جراح بینی ماهر در کاشان دکتر ندا سخی در جلسات مشاوره از شما می خواهد تا مصرف دخانیات را یک ماه قبل و تا چندین ماه بعد از عمل بینی خود کنار بگذارید. زیرا مصرف نیکوتین در مراقبت های بعد از جراحی بینی سبب بروز اختلال در جریان خون بیمار شده که روند بهبودی را دچار مشکل می کند.

فعالیت ها ورزشی و آسیب به ساختار بینی

در روند رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی برای آن که بتوان ساختار جدید را حفظ کرد بهتر است زیبا جویان از انجام فعالیت های سنگین و ورزشی خودداری کنند. به همین منظور از انجام فعالیت های روزانه و سنگین ، خم کردن سر و انجام تکنیک های ورزشی پر خطر 3 الی 4 ماه بپرهیزید.

محیط های گرم و افزایش عوارض جانبی

در مراقبت های بعد از جراحی بینی ، قرار گرفتن در محیط هایی با دمای بسیار بالا و گرم و یا مصرف مواد غذایی داغ ، ممکن است تورم و التهاب بینی را افزایش دهد. بنابراین از مواد غذایی هم دما با محیط استفاده کنید و تا چندین ماه از قرار گرفتن در محیط هایی همچون سونا و جکوزی اجتناب کنید.

آب بنوشید و بدنتان را هیدراته نگه دارید

مصرف روزانه 8 لیوان آب برای تمامی افراد ضروری می باشد ، بنابراین مصرف آب به مقدار کافی و هیدراته نگه داشتن بدن کمک می کند تا زیبا جو دوره مراقبت های بعد از جراحی بینی  فوق العاده ای همراه با زمانی کوتاه را تجربه کند.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید

پوست شما باید حداقل به مدت 6 ماه بعد از جراحی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، تحت مراقبت قرار گیرد. سوختگی ناشی از نور خورشید باعث متورم شدن بینی می شود و نتیجه نهایی را به تعویق می اندازد. بنابراین در مراقبت های بعد از جراحی بینی سه هفته بعد از جراحی می توانید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. کرم ضد آفتاب فاکتور 25 دارای قدرت حفاظت در برابر UVA و  UVB گزینه مناسبی می باشد.

ماساژ بینی بعد از عمل رینوپلاستی

در بیشتر موارد از شما خواسته می شود تا بعد از برداشتن گچ بینی  و در مراقبت های بعد از جراحی بینی، ماساژ بینی را شروع کنید. ماساژ بینی به کاهش تورم در بینی شما کمک می کند و باید به مدت سه هفته بعد از جراحی ادامه یابد. ماساژ بینی را دو تا سه بار در روز، هر بار به مدت دو دقیقه انجام دهید.

داروها بعد از جراحی در بینی

 • پس از جراحی زمانی که به منزل بازگشتید در مراقبت های بعد از جراحی بینی ، مصرف آنتی بیوتیک ها را آغاز کنید.
 • برخی بیماران از فشار ناشی از تورم و گرفتگی بینی، بیشتر از درد گلایه می کنند. داروهای مسکن را طبق تجویز مصرف کنید. ویکودین حاوی تیلنول است. در حین مصرف ویکودین از مصرف بیش از حد استامینوفن یا تیلنول خودداری کنید.
 • همزمان با مصرف داروهای مسکن، الکل ننوشید و رانندگی نکنید.
 • عوارض جانبی داروهای مسکن، شامل حالت تهوع و یبوست می باشد. مصرف داروی مسکن به همراه غذا، احتمال حالت تهوع را کاهش می دهد. در صورت ابتلا به یبوست از روان سازها استفاده کنید.
 • در طول رینوپلاستی ، داروی آنتی بیوتیک از طریق درون وریدی به شما تزریق شده است. آنتی بیوتیک را طبق تجویز بهترین پزشک در کاشان دکتر سخی مصرف کنید.
 • در عصر روزی که پکینگ بینی شما برداشته می شود، از پماد دوبار در روز ( صبح و بعد از ظهر) در داخل پایه هریک از سوراخ های بینی استفاده کنید. تنها از بخش پنبه ای گوش پاک کن استفاده کنید.

چگونه می توان جوش های سر سیاه موجود بر روی بینی را تخلیه کرد؟

تا زمانی که تمامی عوارض جانبی به طور کامل در شما بهبود نیافته باشند ، تخلیه جوش های سر سیاه در مراقبت های بعد از جراحی بینی ممنوع می باشد. زیرا که بینی طی رینوپلاستی آسیب دیده و تحت فشار قرار گرفته است ، بنابراین نیازمند ترمیم و بازسازی می باشد. تخلیه جوش های سر سیاه در این مواقع می توانند فشار بسیار زیادی به پوست وارد کند و سبب اسیب دیدگی بافت های پوست بینی شود. به همین منظور برداشت جوش های سر سیاه قبل از پایداری بافت های اسیب دیده می تواند مشکلات جدی تری را به همراه داشته باشد.

آیا افراد می توانند بعد از جراحی بینی از عینک استفاده کنند؟

حداقل به مدت یک ماه بعد از جراحی و در مراقبت های بعد از جراحی بینی ، نباید عینک بزنید. اگر ناچار به استفاده از عینک هستید، قسمت پل مرکزی عینک را به پیشانی تکیه دهید تا حداقل فشار ممکن به استخوان های بینی وارد شود.

امتیاز دهید post