نقش مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس ، بسیار پررنگ است. افرادی که بعد از تزریق بوتاکس ، زیباتر و شاداب تر هستند ، همچنین دوره ماندگاری بیشتری را تجربه می کنند ، حتما دستور العمل های مراقبتی بعد از این پروسیجر را رعایت کرده اند. به عبارتی دیگر ، یکی از دلایل اصلی دریافت بهترین نتیجه ، رعایت این اقدامات مراقبتی است. در ادامه این مطلب ، که توسط دکتر ندا سخی بهترین پزشک تزریق بوتاکس در کاشان تهیه شده است ، به مهم ترین مراقبت ها اشاره خواهیم کرد.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس در کاشان

قرمزی و تورم بعد از بوتاکس طبیعی بوده و ظرف 1 ساعت فروکش می کند. برخی بیماران کبودی جزئی را نیز تجربه می کنند و برخی دیگر شاهد هیچگونه عوارض جانبی نخواهند بود. بوتاکس یک روند سریع بوده و زمان از کار افتادگی بعد از آن بسیار کوتاه است.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس و کارهایی که باید انجام داد!

 • پیاده روی کنید !

4 ساعت بعد از استفاده از محصول بوتاکس ، پیاده روی آرامی داشته باشید. این پیاده روی به گردش بهتر خون در بدن کمک می کند و می تواند وضعیت عمومی بدن را بهبود ببخشد. همچنین تورم ناشی از این پروسه را کاهش داده و از ایجاد کبودی جلوگیری می کند. دقت داشته باشید که حین پیاده روی نباید ضربان قلب شما افزایش یابد. از این رو تاکید به پیاده روی آرام داریم.

 • سر را در زاویه درستی نگه دارید !

بهترین زاویه برای سَر بعد از انجام این فرآیند ، مستقیم نگه داشتن یا حتی بالا نگه داشتن آن است. برای این منظور در شب اول بعد از تزریق نیز حالت خوابیدن شما متفاوت است. بهتر است به حالت نشسته بخوابید و سر خود را بالا نگه دارید. از خوابیدن به پهلو یا به صورت نیز خودداری کنید. همچنین برای رعایت این دستورالعمل از مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس ، نباید خم شوید.

 • استفاده از کمپرس یخ !

شما می توانید با استفاده از کمپرس یخ ، مانع التهاب صورت خود شوید. بعد از استفاده از محصول بوتاکس ، ممکن است در نواحی برآمدگی های کوچکی ایجاد شود ، کمپرس یخ این برآمدگی ها را برطرف می کند. توجه داشته باشید که استفاده زیاد از کمپرس یخ نیز ، می تواند آسیب زننده باشد ، از این رو مدت زمان استفاده و تعداد تکرار این روند را از پزشک خوب تزریق بوتاکس در کاشان دکتر ندا سخی جویا شوید.

 • در حالت ایستاده قرار بگیرید !

4 ساعت بعد از انجام پروسیجر مذکور ، به حالت ایستاده قرار گرفته و طی آن هرگز سر خود را پایین نگیرید. این مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس ، ممکن است در نگاه اول عجیب یا نشدنی تلقی شود ؛ اما کاملا شدنی و لازم است.

 • عدم استفاده از مواد رقیق کننده !

بعد از انجام این فرآیند زیبایی از داروها و مواد خوراکی رقیق کننده خون دوری کنید. چرا که این مواد با رقیق کردن خون ، احتمال خون ریزی و کبودی پوست را افزایش می دهند. بعضی از این مواد رقیق کننده عبارتند از : قرص آسپرین ، ویتامین E و ویتامین امگا 3 و چای سبز.

 • از حمام دوری کنید !

در 24 تا 48 ساعت اول از استحمام ، سونا ، جکوزی ، استخر و مواردی نظیر آن ها دوری کنید. این اقدام ها ممکن است سبب تحریک پوست و در نتیجه عفونت آن شوند. البته لازم به ذکر است که شستشو صورت پس از 4 تا 5 ساعت از تزریق ، مانعی ندارد. دقت داشته باشید که بعد از شستن صورت ، ناحیه تزریق شده را ماساژ ندهید.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس و کارهایی که نباید انجام داد!

به طور کلی ، استفاده از محصول مورد نظر ایمن است و خطر جدی ندارد. اما دوری از بعضی اقدامات ، تاثیر گذاری این روش جوانسازی را بیشتر کرده و از این رو رضایتمندی بیشتری حاصل می شود. در ادامه مهم ترین این نباید ها را شرح می دهیم .

 • روی صورت بخوابید

پس از گذشت 4 ساعت از انجام پروسه جوانسازی ، در صورتی که قصد خوابیدن دارید ، نباید به طور کامل دراز بکشید یا روی صورت بخوابید.

 • عدم مصرف نوشیدنی های الکلی

یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس ، عدم مصرف الکل است. دو هفته بعد از انجام این پروسیجر از نوشیدن هرگونه نوشیدنی حاوی الکل اجتناب کنید. این نوشیدنی ها سبب رقیق شدن خون و درنتیجه احتمال خون ریزی و کبودی می شوند.

 • عدم مصرف دخانیات

دو هفته بعد استفاده از محصول مذکور ، از استعمال هرگونه دخانیات نظیر سیگار و قلیان دوری کنید. این دخانیات با بسته شدن عروق می توانند سلامتی شما را در معرض خطر قرار دهند.

 • تمرین های ورزشی سنگین ممنوع

در ابتدای مقاله ، قسمت بایدهای بعد از تزریق ماده بوتاکس ، توصیه کردیم حتما پیاده روی کنید. اما انجام فعالیت های سنگین ورزشی نظیر دو ، بلند کردن وزنه ، دوچرخه سوای و دیگر موارد ، می تواند به روند پروسه زیبایی شما آسیب برساند. با این تفاسیر تا 48 ساعت بعد از انجام این پروسه ، به هیچ عنوان فعالیت های ورزشی سنگین انجام ندهید.

 • از آفتاب دوری کنید

همانطور که می دانید نور خورشید به دلیل اشعه های مضری که دارد ، به پوست آسیب می رساند. این آسیب رسانی ، قطعا زمانی که پوست در وضعیت حساسی قرار گرفته است ، بیشتر خواهد بود. بنابراین از قرار گیری در معرض نور مستقیم آفتاب دوری کنید و در مقابل نور غیر مستقیم از ضد آفتاب هایی با SPF50 بهره ببرید. این نکته از مهم ترین مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس است.

مراقبت های بعد از بوتاکس پیشانی

بوتاکس روندی برای شاداب و جوان و درعین حال طبیعی به نظر رسیدن چهره بیمار می باشد. هدف اصلی تزریق بوتاکس فلج کردن کامل ماهیچه های صورت نیست و این عضلات باید قادر به حرکت جزئی باشند تا چهره منجمد و مصنوعی به نظر نرسد. چین و چروک های پیشانی معمولاً بعد از تزریق بوتاکس ظرف 48 ساعت ناپیدید می شوند. به منظور مشاهده نتایج فوق العاده تزریق در نواحی دیگر، باید اندکی صبورتر باشید.

دستورالعمل های مراقبت از پوست و آرایش بعد از بوتاکس

 • بعد از بوتاکس آرایش کردن به میزان جزئی، مجاز می باشد. دقت کنید که صورت خود را زیاد ماساژ نداده و فشار زیادی به آن وارد نکنید.
 • بعد از بوتاکس می توانید مراقبت های نرمال پوست خود را انجام دهید. در صورت امکان 24 ساعت دست نگه دارید. از پاک کننده های ملایم استفاده کرده و تا 72 ساعت از مصرف لایه بردار خودداری کنید.
 •  در برخی بیماران بعد از استفاده از محصولات بوتاکس ، پوست خشک می شود. برای مبارزه با این خشکی از مرطوب کننده دارای هیالورونیک اسید استفاده کنید.

آنچه باید بعد از استفاده از بوتاکس از انجام آن اجتناب کنیم !

 • اگر قصد بیرون رفتن دارید بهتر است چند روز دست نگه دارید.
 • از ورزش های فیزیکی به مدت 24 تا 48 ساعت خودداری کنید.
 • از قرار گرفتن در معرض حرارت مستقیم خودداری کنید. برنزه کردن، استفاده از حمام آفتاب ، یا قرار گرفتن در معرض حرارت شدید باید به مدت 24 تا 48 ساعت بعد از درمان مورد اجتناب واقع شود.
 • از ماساژ دادن یا لمس کردن ناحیه درمان خودداری کنید. ماساژ و لمس کردن بیش از حد نتایج درمان را تحت تاثیر قرار خواهد داد. لمس کردن پوست باعث حرکت بوتاکس به نواحی دیگر صورت می شود و به موفقیت درمان آسیب می زند.
 • از مصرف الکل و مسکن ها ( آسپرین و ایبوپروفن ) خودداری کنید. داروهای مسکن و الکل باعث رقیق شدن خون شده و کبودی ناشی از تزریق را تشدید می کند.
 •  از پوشیدن کلاه سفت و هر آنچه به پیشانی شما فشار وارد کند خودداری کنید.

آیا رعایت تغذیه بعد از تزریق بوتاکس تاثیری بر این پروسه زیبایی دارد یا خیر ؟

بله ، به منظور عملکرد بهتر بوتاکس تزریق شده در مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس ، ممکن است افراد حساسیت هایی نسبت به رژیم غذایی در دوره نقاهت نیز داشته باشند. برای مثال بهتر است زیبا جویان به مدت یک الی دو روز از مصرف خوراکی های حاوی الکل بپرهیزند ، زیرا الکل سبب رقیق تر شدن خون آن ها شده و کبودی های محل تزریق را نیز بسیار افزایش می دهد و همچنین الکل سبب کاهش کیفیت پوست آن ها نیز خواهد شد.  لازم به ذکر است که برخی افراد ممکن است بعد از تزریق دچار سرگیجه ، حالت تهوع شوند ، که این موضوع به علت عدم مصرف مواد غذایی مفید قبل از تزریق بوتاکس می باشد ، بنابراین توصیه می شود 4 الی 5 ساعت قبل از تزریق به طور کافی غذا و نوشیدنی سالم میل کنید. حتما همه شما از فواید هیدراته بودن بدن و مصرف مقادیر کافی از آب اطلاعات کامل را دارید ، لازم به ذکر بوده که مصرف آب در این بازه می تواند ، در بهبودی شما عزیزان و دست یابی به نتیجه حاصل از این تکنیک نقش داشته باشد.

دراز کشیدن بعد از بوتاکس

 • به مدت 6 ساعت بعد از بوتاکس از دراز کشیدن خودداری کنید. دراز کشیدن باعث وارد آمدن فشار مستقیم به ناحیه درمان و نفوذ بوتاکس به تمامی ماهیچه های صورت می شود. در چند ساعت اول بعد از درمان در حالت قائم بوده و از انجام فعالیت هایی که باعث پایین امدن سر شود خودداری کنید.
 • اگر قصد سفر دارید خبر خوب اینکه می توانید بدون هیچ نگرانی سفر هوایی خود را انجام دهید. تغییر در فشار هوا هیچ تاثیری بر روی بوتاکس ندارد.

توصیه های مربوط به خوابیدن بعد از استفاده از بوتاکس

این سوال برای بسیاری از بیماران مطرح می شود که ” چقدر بعد از بوتاکس باید از دراز کشیدن خودداری کنم؟”. توصیه های مربوط به خوابیدن بعد از بوتاکس بخش مهم مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس می باشد. اجتناب از خوابیدن بر روی نواحی که بوتاکس به آن تزریق شده است ضروری می باشد. مستقیماً به روی صورت نخوابید. این برای برخی بیماران خصوصاً آن هایی که به خوابیدن بر روی صورت عادت دارند چالش برانگیز است. فرو نشستن بوتاکس در ماهیچه ها به زمان نیاز داشته و خوابیدن به روی صورت از وقوع این روند جلوگیری می کند. یکی از جنبه های فوق العاده بوتاکس فروکش کردن سریع آن است و شما تنها باید برای یک شب از خوابیدن به روی صورت خود اجتناب کنید.

آیا بکارگیری از دیگر پروسه های جوانسازی بعد از تزریق بوتاکس مانعی دارد ؟

باید بدانید که بهرمند شدن از دیگر پروسه های زیبایی و جوانسازی در مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس ، همانند لیزر ، اپیلاسیون و میکروبیلدینگ و غیره می تواند در ایجاد اختلال و حرکت بوتاکس نیز موثر باشد. حتی انجام فرایند هایی همچون پاکسازی پوست می تواند بسیار مضر باشد که باید افراد از انجام آن ها بپرهیزند.

مراقبت های بعد از بوتاکس دور چشم

اگر برای از بین بردن چین و چروک اطراف چشم و رفع خطوط پنجه کلاغی ، بوتاکس انجام داده اید ، باید مراقبت های ویژه ای از این ناحیه داشته باشید. مهم ترین مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس شامل دستور العمل های زیر است:

 1. از مالیدن چشم و اطراف آن جدا خودداری کنید.
 2. ایجاد سوزش در اطراف چشم طبیعی است. هنگام سوزش در 24 ساعت اول ، به هیچ عنوان ناحیه را لمس نکنید. اما بعد از آن می توانید خیلی آرام و بدون ایجاد هیچ گونه فشاری کمی ناحیه را لمس کنید.
 3. در 24 ساعت اول به هیچ عنوان از لوازم آرایشی چشم استفاده نکنید.
 4. استفاده از عینک خواب ، می تواند به چشم شما آسیب برساند ، لذا به هیچ عنوان از عینک خواب استفاده نکنید.

آیا عدم رعایت مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس آسیب زننده است؟

بسته به آن که کدام نکته مراقبتی رعایت نشده است ، درجه آسیب وارد شده می تواند متفاوت باشد. به عنوان نمونه استحمام در روز اول امکان ایجاد عفونت را بسیار بالا می برد. اما نشستن کوتاه مدت در 4 ساعت اول ،  آسیب ناچیزی وارد می کند. اما از آن جا که هدف از این پروسیجر ، ایجاد زیبایی ، نشاط و طراوت است ، پیشنهاد می دهیم برای ماندگاری و ایجاد این زیبایی در کنار سلامتی تمامی موارد گفته شده را رعایت کنید.

امتیاز دهید post