یکی از تکنیک های بسیار کاربردی و حساس جهت کاهش تورم و ایجاد تغییرات جزئی بر روی ساختار بینی ماساژ بعد از جراحی بینی بوده که باید توسط فردی با تجربه و با مهارت بالا نیز انجام شود. اگر شما تحت جراحی بینی قرار گرفته اید تفاوتی ندارد که جنس بینی شما از نوع استخوانی و یا گوشتی می باشد و یا بینی خود را به صورت فانتزی و یا نیمه فانتزی عمل کرده باشید ، جراح بینی با تجربه می تواند برای کاهش التهاب ، رفع انحراف و عدم قرینگی جزئی موجود بر روی دماغ از این تکنیک استفاده کند. در ادامه مطلب تهیه شده توسط دکتر ندا سخی با ما همراه باشید تا با این روش بیشتر آشنا شوید.

ماساژ بعد از جراحی بینی- دکتر ندا سخی

 

ماساژ بینی چه مزایایی دارد؟

تمامی زیبا جویان بعد از عمل بینی خود به علت ایجاد تغییرات بسیار زیاد و وارد شدن آسیب به بافت های بینی دچار تورم و التهاب شدیدی نیز خواهند شد. البته در هفته های ابتدایی و بعد از برداشت اسپلینت ، پانسمان و گچ بینی و غیره این تورم بسیار بیشتر خواهد بود ( البته تورمات ناشی از این موارد با برداشت این دسته از ابزار ها با گذشت مدت زمان کوتاهی بهبود خواهند یافت) ، که با ماساژ بعد از جراحی بینی که از جمله مزایای این تکنیک بوده می توان روند درمان و بهبودی تورم و التهابات را نیز تسریع بخشید و همچنین برخی عارضه های جزئی را که در ساختمان بینی بیمار ایجاد شده است را درمان کرد.

آموزش ماساژ بینی بعد از جراحی

بهتر است بدانید که این تکنیک باید به آرامی و با ملایت انجام شود ، به همین منظور لازم است تا پزشک خوب در کاشان ، قبل از آغاز ماساژ ، دست های خود را با استفاده از یک کرم مرطوب کننده مناسب ، مرطوب کند. سپس برای آغاز ماساژ بعد از جراحی بینی ، بیمار باید سر خود را کمی به سمت عقب نگه دارد و یا به صورت نیمه خوابیده قرار گیرد. در این زمان جراح بینی با توجه به مشکلات موجود لازم است تا تکنیک مناسبی را با توجه به ناحیه مورد نظر آغاز کند. اما به طور کلی فرایند ماساژ بینی با حرکت انگشت از پایین به بالا  ( از قسمت نوک بینی تا استخوان بالایی ) و تکرار آن یعنی دو بار انجام شود. سپس با قرار دادن انگشتان هر در دو طرف بینی آن ها را به سمت گونه ها بکشد ، که این تکنیک را نیز باید دو بار تکرار شود.

زمان شروع مهم است…

به طور کلی مهم ترین نکته ای که در رابطه با هر اقدامی بعد از جراحی بینی باید در نظر داشت، این است که معیار و ملاک اصلی شما برای هرکاری، دستورات و راهنمایی هاییست که پزشک به شما ارائه کرده است. چون جراح شما بهتر از هرکسی می داند شما در کدام مرحله از بهبودی قرار دارید و چه کاری برای شما مفید و چه کاری مضر است.

به طور کلی عموم پزشکان ماساژ بعد از جراحی بینی را مفید می دانند. اما دو هفته ابتدائی بعد از جراحی، بازه بسیار حساسیست؛ در طی این دو هفته، نه تنها اسپیلنت ها همچنان برداشته نشده اند، بلکه بافت بینی شما هنوز حساس و آسیب پذیر است؛ پس زمان خوبی برای فشار آوردن و تحریک بینی نیست.

بعد از گذشت دو هفته ، در صورتی که پزشک به شما اجازه داد می توانید به آرامی اطراف بینی خود را ماساژ دهید.

اینکه می توانید بینی خود را ماساژ دهید بدین معنی نیست که بینی کاملا سفت و محکم شده؛ بلکه باید همچنان با آرامش و صبر این کار را انجام دهید. خشونت به خرج نداده و بیش از حد به بینی فشار نیاورید و از ماساژ دادن نواحی برش خورده بپرهیزید؛ فراموش نکنید که بینی شما به تازگی جراحی شده و بسیار آسیب پذیر است.

بسیاری از جراحان با اینکه ماساژ را فرایندی مثبت در طی دوران ریکاوری بیان می کنند، اما انجام آن را تا 1 الی 2 ماه بعد از جراحی به هیچ عنوان مجاز نمی دانند.


روش های ماساژ بینی بعد از پایان پروسه جراحی

استخوان بینی و چگونگی ماساژ آن

در برخی موارد نیاز است تا جراح بینی استخوانی از بینی را که به آرواره زیبا جو متصل شده است را با تکنیک مشخصی ماساژ دهد. ماساژ بعد از جراحی بینی در این دسته افراد با توجه به ناحیه مورد نظر علاوه بر کاهش التهاب و تورم به منظور رفع مایع میان استخوان و پوست بوده که ، پزشک با استفاده از دو انگشت که هر یک را بر رو هر دو طرف بینی بیمار قرار داده و به سمت گونه ها به آرامی و بدون برخورد به پوست صورت ماساژ می دهد.

البته این تکنیک ماساژ تنها برای موارد ذکر شده کاربرد نداشته زیرا گاهی اوقات افراد با تورم یک طرفه و یا شیب در استخوان سپتوم بینی مواجه خواهد شد ، که با استفاده از این تکنیک قابل درمان می باشد.

نوک بینی و نحوه ماساژ دادن آن

به قسمتی از بینی زیبا جویان که دارای بافتی نرم انعطاف پذیر می باشد ، نوک بینی گفته می شود. این ناحیه از بینی دارای حساسیت بالایی بوده که پزشک به هنگام ماساژ بعد از جراحی بینی در نوک دماغ ، باید دقت بسیار بالایی را داشته باشد. در ابتدا جراح بینی با بکارگیری دو انگشت خود و قرار دادن آن در دو طرف بینی ، انگشتان خود را به ارامی به سمت بالا می کشاند.

نکته: کاربرد اصلی ماساژ بینی در نوک دماغ در افرادی با پوست ضخیم همراه با چربی زیاد بسیار مناسب بوده ، زیرا در کاهش تورم و فرم دهی بهتر نوک بینی تاثیر رضایت بخش و مثبتی خواهد داشت.

ماساژ  قسمت های پشتی بینی

ناحیه پشتی بینی ، برخورد و اتصال استخوان به نوک بالایی دماغ و استخوان پیشانی می باشد. به هنگام انجام ماساژ بعد از جراحی بینی ، ابتدا ماساژ را با کشیدن انگشتان به سمت نوک بینی آغاز می کند و به هنگام برخورد با قسمت هایی که فرورفتگی بیشتری وجود دارد فشار را افزایش می دهد. آن دسته از زیبا جویان که بعد از عمل رینوپلاستی با قوز بینی ، فرو رفتگی جزئی بر روی بینی خود مواجه می شوند ، می توانند با مراجعه به بهترین پزشک در کاشان و بکارگیری از تکنیک ماساژ پشت بینی تمامی این عارضه ها را نیز از بین ببرند.

 

ماساژ بعد از جراحی بینی - دکتر ندا سخی

آیا پروسه ماساژ بینی خطرناک است؟

بهتر است بدانید که جراحی بینی دارای پیچیدگی های بسیاری بوده که طی آن اسیب و فشار بالایی را بینی و دیگر اجزا صورت تحمل خواهد کرد. بنابراین توصیه می شود زیبا جویان برای پیشگیری از خطرات و آسیب های جدی با گذشت یک بازه زمانی همچون 6 الی 7 هفته و بهبودی نسبی ساختار کلی بینی از بکارگیری این تکنیک دست نگه دارند ، و بعد از ان برای ماساژ بعد از جراحی بینی خود اقدام کنند.

آیا ماساژ روشی موثر برای از بین بردن فرورفتگی های بینی می باشد؟

عارضه فرورفتگی بینی ، تنها در برخی موارد خاص با تکنیک ماساژ بعد از جراحی بینی بهبود می یابد. البته گاهی اوقات پزشک تزریق کورتون را نیز به این دسته از افراد پیشنهاد خواهد کرد ، که روشی حتمی نبوده و در صورت عدم رضایت بیمار نیازمند انجام جراحی بینی ترمیمی می باشد.

پاکسازی پوست بعد از ماساژ

لازم است تا زیبا جویان پاکسازی پوست را در هر بار ماساژ بعد از جراحی بینی به یاد داشته باشند. تمامی افراد به خصوص افراد با بینی های گوشتی ، بعد از انجام ماساژ بینی با تجمع چربی بر روی پوست خود مواجه خواهند شد ، که توصیه می شود با استفاده از یک پنبه آغشته شده به آب این مایعات قرار گرفته بر روی بینی را به خوبی پاک کنند.

آیا زیبا جو می تواند ماساژ بینی را  انجام دهند؟

پروسه انجام ماساژ بعد از جراحی بینی دارای تکنیک هایی خاص بوده که تنها پزشک و یک فرد متخصص قادر به انجام آن بر روی بینی می باشد. بنابراین انجام شدن ان توسط خود بیمار و یا فردی بی تجربه می تواند سبب بروز آسیب های جبران ناپذیر شود.

چه مدت زمانی برای ماساژ بینی مناسب است؟

زمان مورد نیاز جهت انجام ماساژ بعد از جراحی بینی ، به ناحیه مورد نظر و تکنیک های بکار برده شده توسط پزشک خوب در کاشان ،  بستگی داشته که در هر فردی متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی باید بدانید که ماساژ بینی باید در یک دقیقه و با تکرار هر تکنیک به تعداد دو الی سه بار انجام شود.

آیا تکنیک ماساژ در کوچک شدن ساختار بینی تاثیر گذار است؟

بهتر است بدانید که در پروسه ماساژ بعد از جراحی بینی ، ساختار کلی و عارضه هایی همچون بلندی بیش از حد استخوان بینی ، شکل و موارد دیگر مشابه آن ها تغییر نخواهد کرد بلکه همانند روش های مراقبتی می تواند در کاهش عوارض ناشی از آن ها موثر باشد و  در بهبود سریع تر نیز کمک موثری کند.

ماساژ بعد از جراحی بینی_دکتر ندا سخی

آیا تکنیک ماساژ در بینی های گوشتی و استخوانی متفاوت است؟

بله ، ماساژ بعد از جراحی بینی در افرادی با بینی های گوشتی و یا استخوانی اندکی با یکدیگر با توجه به برخی فاکتور های موجود متفاوت می باشد. آن دسته از افراد با بینی های استخوانی که دارای غضروفی مستحکم می باشند ،  بیشتر نواحی فوقانی که استخوان است ، هدف اصلی بوده که این هدف در افراد با بینی های گوشتی نوک و پره های بینی می باشد. علاوه بر ان بینی های گوشتی به علت ضخامت بالای پوست ، تورم و التهاب در آن ها بسیار بوده و دوره بهبودی ، به منظور کاهش این علائم بهتر است تحت درمان با ماساژ بینی نیز قرار گیرند.

آیا طی ماساژ استخوان بینی زیبا جویان دردی را احساس خواهند کرد؟

بکارگیری از پروسه ماساژ بعد از جراحی بینی هرگز دردی را با خود به همراه نخواهد داشت. اما در صورت احساس سوزش و یا درد به هنگام ماساژ باید بدانید که روش ماساژ  نا درست بوده و بهتر است در همان زمان رها شود و دیگر ادامه ندهید. به همین دلیل بسیار توصیه می شود تا با مراجعه به یک فرد با تجربه ماساژ بر روی بینی زیبا جویان انجام شود.

بهتر است افراد در چه مواقعی از این تکنیک بکار گیرند؟

ماساژ بعد از جراحی بینی به دو فاکتور مهم و ضروری بستگی دارد ، ابتدا اینکه کدام بخش از بینی نیازمند بکارگیری از ماساژ می باشد ، سپس نظر جراح بینی بوده . اما به طور کلی باید بدانید در حالت استاندارد و معمول ماساژ بعد از عمل بینی می تواند به مدت سه الی چهار روز و هر بار در مدت زمان یک دقیقه نیز انجام شود. در انتها بکارگیری از این تکنیک درمانی به مدت 7 الی 8 ماه به تمامی زیبا جویان توصیه خواهد شد.

اگر بینی خود را ماساژ ندهیم چه اتفاقی می افتد؟

ماساژ بینی هیچگاه اجباری نیست و یک کار ضروری بعد از جراحی بینی به شمار نمی آید. حتی اگر ماساژ دادن بینی به کاهش تورم و بهبودی سریع تر بینی کم کند، اگر احساس می کنید اینکار برایتان خوشایند نیست و یا زمان انجام آن نرسیده، بینی خود را تحریک نکرده و نگران ازبین رفتن تورم بینی خود نباشید، چرا که ورم بینی بعد از جراحی، در هر صورت از بین خواهد رفت و انجام این کارها تنها برای تسریع این فرایند می باشد.

امتیاز دهید post