شکستگی بینی ممکن است بر اثر آسیب های وارده به صورت در زمان انجام ورزش های پر برخوردی مانند کشتی ، کاراته ، تکواندو ، بوکس یا زمین خوردن و تصادف کردن رخ دهد. از همین رو داشتن اطلاعات کافی در این زمینه و روش های درمان آن از جمله جراحی بینی بسیار مهم و حیاتی می باشد. ما در این مقاله از سایت دکتر ندا سخی بهترین و متبحر ترین جراح بینی کاشان قصد داریم در رابطه با این خطر که ممکن است هر کسی را تهدید کند  ، مطالبی را از قبیل عوارض شکسته شدن بینی ، نحوه جا اندازی بینی ، مراقبت ها و غیره بیان کنیم.

 

شکستگی بینی

 

نحوه تشخیص بینی شکسته شده

این که بتوان گفت یک بینی شکسته شده است و نیاز به انجام جراحی بینی شکستگی دارد ، کار بسیار سخت و دشواری است. به احتمال زیادر در صورتی که بینی بر اثر اصابت ضربه از موقعیت نرمال خود خارج شود و به یک سمت متمایل گردد ، شکستگی بینی رخ داده است. علاوه بر آن نیز در صورتی که بعد از جا اندازی و صاف شدن بینی فرو رفتگی قابل مشاهده ای بر روی استخوان این عضو به وجود آمد می توان به طور قطع گفت بینی شکسته شده است. در برخی از موارد بینی از نظر فنی شکسته شده است اما هیچ نوع علامتی از جمله کج شدن ، دفرمی و فرو رفتگی در آن قابل مشاهده نمی باشد و در اغلب موارد موجب بروز تغییرات خاصی در ظاهر این عضو نمی وشد. در چنین شرایطی بعد از فروکش کردن تورم بینی بعد از گذشت یک هفته ، بینی شکل طبیعی خود را پیدا می کند و در این زمان است که شما متوجه کج شدن و شکسته شدن استخوان بینی خود خواهید شد. در برخی از موارد ممکن است فرد هیچ تغییری در تنفس خود نیز مشاهده نکند و از همین رو نسبت به درمان این عارضه اقدام ننماید. بنا بر این توضیحات توصیه می شود صرف نظر از علائم و نشانه های که بر روی ظاهر بینی و عملکرد آن به وجود می آید بهتر است به یک پزشک متخصص و مجرب برای شکستگی مراجعه کنید.

درصورتی که بد شکلی یا مشکل حادی در تنفس شما بعد از گذشت یک هفته مشاهده شد ، درمان با جراحی زیبایی بینی شکسته بهترین گزینه در این زمینه محسوب می شود.

آیا در صورت شکسته شدن بینی باید حتما به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر به شکستگی بینی مشکوک هستید یا با نشانه های زیر رو به رو شدید بهتر است سریعا به یک پزشک متبحر و مجرب در زمینه گوش و حلق و بینی مراجعه کنید. از جمله نشانه های که در صورت رخ داد باید سریعا به پزشک مراجعه کرد عبارت اند از :

  • در بینی خود شاهد بد فرمی و کج شدن هستید.
  • هنگام تنفس از راه بینی در سوراخ چپ یا راست بینی با دشواری رو به رو هستید. در صورتی که این حالت برای مدت زمان طولانی تداوم پیدا کرد بهتر است برای بهبود شکستگی و کاهش علائم مربوط به آن سریعا به پزشک مراجعه کنید تا تحت عمل جراحی شکستگی بینی قرار گیرد.
  • در صورتی که متوجه کبودی یا تورم لحظه ای در بینی خود شدید.
  • چنانچه در بینی خود درد شدیدی را احساس نمودید یا در زمان لمس بینی درد شدیدی را تجربه کردید.

مشکلاتی که با درمان نکردن شکستگی بینی رخ می دهد؟

از آنجایی که کودکان در زمان رخ داد شکستگی با والدین یا پزشک همکاری نمی کنند ممکن است برخی از والدین بعد از بروز چنین اتفاقی از مراجعه کردن به پزشک خودداری کند. باید در این رابطه گفت که اگر فرد به موقع برای درمان این عارضه به دکتر مراجعه نکند باعث می شود بینی در حالت بدی جوش بخورد و در نهایت باعث بد فرمی بینی شود که این مشکل باعث می شود بینی فرد در آینده فرم بدی داشته باشد و نیاز باشد برای درمان ، جراحی بینی انجام شود. البته لازم به ذکر است که ممکن است پس از رخ داد شکستگی فرد با مشکلاتی همچون خونریزی شدید ، دشواری در تنفس ، تغییر حس بویایی ، احساس درد در زمان لمس بینی ، اپنه تنفسی یا متوقف شدن تنفس برای زمان کوتاهی در هنگام خواب و غیره دچار شود.

انواع شکستگی بینی

از آنجایی که بینی در مرکز صورت با حالتی برآمده قرار دارد ، هر آن ممکن است بر اثر اصابت ضربه از سمت رو به رو یا کناره دچار شکستگی شود. از همین رو می توان گفت شکسته شدن دماغ به دو دسته کناری و مستقیم تقسیم می شود.

  • شکستگی از کنار : یکی از رایج ترین نوع شکسته شدن استخوان بینی است که معمولا به دلیل برخورد و اصابت ضربه به کناره بینی رخ می دهد. پس از وقوع آن بینی به یک سمت متمایل شده و دچار فرو رفتگی می شود. این نوع شکستگی معمولا به دلیل نزاع و تصادف با یک جسم سخت پدید می آید.
  • شکسته شدن بینی از رو به رو :  این نوع عارضه که معمولا در بخش بالایی بینی رخ می دهد ، ضربه به صورت مستقیم می باشد. در این نوع شکستگی بینی مشکلاتی مانند بد فرمی بینی ، فرو رفتگی در پل بینی ، خونریزی و غیره به حداقل خواهد رسید. به وجود آمدن برآمدگی بر روی پل بینی ، افتاده شدن نوک آن ، انحراف پیدا کردن تیغه میانی بینی به یک سمت از دیگر مشکلاتی است که افراد پس از اصابت ضربه با آن دست و پنجه نرم می کنند. البته لازم به ذکر است که اگر ضربه وارد شده به دماغ شدید نباشد احتمال به وجود آمدن قوز یا دیگر مشکلات در بینی بسیار کم می باشد. این نوع شکستگی معمولا در افرادی که ورزش های حرفه ای مانند والیبال ، فوتبال و غیره را دنبال می کنند رخ می دهد.

 

شکستگی بینی

 

زمان جا اندازی بینی

یکی از مهم ترین مسائلی که در این زمینه مطرح است و باید در رابطه با اطلاعات کافی داشته باشید مسئله زمان جا انداختن بینی شکسته شده می باشد. از آن جایی که بینی بعد از صدمه دیدن ، متورم می شود ممکن است درمان موثر اولیه محدود شود. از طرفی نیز بعد از گذشت 5 الی 10 روز از ورود آسیب به بینی ، استخوان های بینی تا حدی جوش می خورند که همین مسئله باعث می شود حرکت دادن آن ها و جا اندازی با مشکل رو به رو شود. تثبیت استخوان به طور معمول در عرض گذشت 2 الی 3 هفته در بیمارانی که جوان و سالم هستند ایجاد می شود. در حالی که در کودکان این زمان حدودا یک چهارم تا نصف بالغین می باشد. جراح بینی باید زمانی را برای جا انداختن بینی شکسته شده انتخاب کند که استخوان ها هنوز متحرک هستند و می توان آن ها را جا به جا کرد. جا اندازی بینی به روش بسته در کودکان باید بین 3 الی 7 روز بعد از بروز شکستگی بینی و بین 5 الی 10 روز در افراد بزرگسال انجام شود. لازم به ذکر است که در بیمارانی که میزان تورم بینی آن ها خیلی کم است  ، جا انداختن بینی زود از زمان گفته شده انجام می پذیرد.

بهتر است بدانید در زمانی که اسیب های جدی و قابل توجهی وجود دارد ، جا انداختن بینی اولویت نداشته و می توان آن را برای مدت زمان کوتاهی به تاخیر انداخت.

آیا می توان عمل زیبایی بینی را همزمان با درمان شکستگی بینی انجام داد؟

در پاسخ به این سوال باید بگویم خیر ، پزشک متخصص جراحی زیبایی بینی معمولا انجام این پروسه را همزمان با رینوپلاستی زیبایی توصیه نمی کند؛ چرا که بینی شکسته در ابتدا باید با استفاده از تکنیک های مخصوصی جا انداخته شوند و ناحیه شکسته شده جوش بخورد تا بتوان نوع تغییرات و بهترین و مناسب ترین فرم را برای بینی انتخاب کرد. بعد از این مرحله پزشک می تواند پس از گذشت حدود 6 ماه تا 1 سال ، اقدام به انجام عمل رینوپلاستی کند.

امتیاز دهید post