از جمله تکنیک های مراقبتی که لازم است تا زیبا جویان پس از جراحی بینی خود اطلاعات کافی از نحوه و چگونگی انجام آن داشته باشند ، شست و شوی بینی بعد از جراحی می باشد. افراد پس از جراحی بینی خود و با گذراندن دوره نقاهت لازم است تا بینی خود را بشویند که ترشحات خونی ، خونابه ها از مجاری بینی خارج شوند. در ادامه این مطلب تهیه شده توسط دکتر ندا سخی ، نحوه شست و شوی بینی بعد از عمل رینوپلاستی را به شما آموزش خواهیم داد.

شست و شوی بینی بعد از جراحی - دکتر ندا سخی

اهمیت شست و شوی بینی پس از عمل رینوپلاستی چیست؟

به طور کلی هر ساله بسیاری از افراد با اهداف متفاوتی همچون افزایش زیبایی ظاهر و یا رفع مشکلات تنفسی به جراح بینی مراجعه می کنند ، که رعایت دستورالعمل های توصیه شده توسط بهترین پزشک در کاشان ، برای هر دو گروه ضروری می باشد. از جمله این دستورالعمل های ضروری و موثر بر تنفس بهتر بیماران شست و شوی بینی بعد از جراحی بوده که انجام آن بسیار حائز اهمیت است. در ادامه با مزیت های مهم این پروسه مراقبتی آشنا خواهیم شد.

  1. کمک به تنفس آسان و راحت افراد
  2. جلوگیری از تجمع ترشحات و بروز عفونت
  3. از بین بردن احساس گرفتگی در مجاری بینی
  4. پیشگیری از بروز بوی بد در بینی بعد از عمل رینوپلاستی
  5. پیشگیری از بروز ترمبوز و تجمع خون خشک شده در حفره های دماغ

چه زمانی بیماران می توانند بینی خود را بشویند؟

پروسه شست و شوی بینی بعد از جراحی پس از ترخیص بیمار از بیمارستان آغاز می شود. البته بهتر است بدانید که در یک هفته ابتدایی به علت قرار گیری اسپلینت ، گچ بینی و موارد دیگر افراد نمی توانند بینی خود را بشویند و همچنین خیس شدن این ابزار های به کار رفته شده بسیار مشکل ساز خواهد بود . به همین منظور در یک هفته ابتدایی و تا زمان برداشت این ابزار ها بیمار باید با استفاده از یک دستمال مرطوب صورت خود را به آرامی پاکسازی کند ، بدون آن که گچ بینی خیس شود. سپس بعد از مراجعه به جراح بینی و برداشت ، گچ و اسپلینت می توانند بینی خود را با توجه به نکات توصیه شده پزشک بشویند.

چگونگی شست و شوی بینی بعد از عمل

پاکسازی و شست و شوی بینی بعد از جراحی یکی از دغدغه های اصلی بیماران به هنگام رعایت مراقبت های پس از جراحی رینوپلاستی می باشد ، که البته پزشک حتما توصیه و نحوه شست و شو را به طور کامل برای زیبا جو توضیح خواهد داد. نحوه شست و شو بعد از جراحی در هر هفته ای که می گذرد با توجه به تغییرات ایجاد شده در بینی با هفته دیگر نیز متفاوت خواهد بود.

شست و شوی بینی با گذشته یک هفته از جراحی

همانطور که در بالا اشاره کردیم ، در هفت روز ابتدایی پس از جراحی بینی ، بیماران نمی توانند بینی و یا صورت خود را به علت وجود ، اسپلینت و یا گچ بینی بشویند. اما با گذشت حدود چهار الی پنج روز لازم است تا به علت خارج شدن خونابه از بینی که پس از خشک شدن آزار دهنده می باشد ، از روی صورت پاک شود. سپس به منظور شست و شوی بینی بعد از جراحی می توانید از قطره های تجویز شده توسط پزشک خوب و با تجربه در کاشان نیز بکار گیرید.

همچنین لازم است در روز ششم و یا هفتم بیماران قبل از مراجعه به پزشک  جهت برداشت ابزار های موجود بر روی دماغ به حمام بروند و اجاز دهند جریان آب به آرامی از روی بینی آن ها بگذرد. این تکنیک می تواند در نرم تر شدن و سهولت به موقع برداشت به پزشک و بیمار کمک بسیاری کند.

⭐ جراحی بینی انجام شده توسط دکتر ندا سخی متخصص گوش ، حلق و بینی در کاشان.

هفته های سوم و چهارم شست و شوی بینی با سرم

یکی از متداول ترین و کاربردی ترین سرم ها به منظور شست و شوی بینی بعد از جراحی ، محلول سالین نرمال 9 درصد و یا سرم کلرید سدیم نیز می باشد. شما می توانید به راحتی و با مراجعه به داروخانه ها این دسته از سرم ها تهیه کنید و یا در خانه آن را تهیه کنید. در هفته دوم و سوم بیماران می توانند با آغشته کردن یک گوش پاک کن به محلول های توصیه شده ، بینی را با دقت و حساسیت بالایی تمیز کنند. توصیه می شود که این کار به آرامی و با ملایمت انجام شود تا از بروز آسیب های احتمالی نیز پیشگیری شود.

شست و شوی بینی با گذشت چهار هفته از عمل

با گذشت چهار هفته از عمل رینوپلاستی و با توجه به شست و شوی بینی بعد از جراحی ، بینی افراد دوره نقاهت حساس را گذرانده است. به همین منظور می توانید با استفاده از یک سرنگ و سرم داخل بینی را به خوبی شست و شو دهید. در این مواقع لازم است تا یک سرنگ 10 سی سی تهیه کنید ، سوزن ان را کنار بگذارید ، سپس در یک مکان مناسب سرتان را خم کنید. سرنگ را حاوی محلول سالین نرمال کرده و یکی از حفره های بینی را محکم بگیرید ، در این مواقع سرنگ را با فشار بالایی تزریق کرده و سعی کنید به آرامی همراه با ان فین کنید. این تکنیک را در مجاری دیگر بینی نیز مجدد انجام دهید.

نکته: در صورت مشاهده خون و برخی تکیه های بخیه جذبی نگران نباشید ، زیرا این تکنیک تنها حفره داخلی بینی را شست و شو خواهد داد.

علت دقت بالای افراد به هنگام شست و شوی بینی چیست؟

بهتر است بدانید که به هنگام تخلیه لخته های خون و یا شست و شوی بینی بعد از جراحی ، هرگز نباید فین کنید ، زیرا این روش بسیار خطرناک بوده و می تواند به بافت های ظریف داخل بینی بیماران آسیب برساند ، بنابراین به هیچ عنوان نمی توانید تا سه الی چهار ماه این روش را بکار گیرید.

نکته: علاوه بر فین ، استفاده از دستمال کاغذی و ابزار های تیز به منظور پاکسازی داخل بینی ممنوع می باشد.

علت دقت بالای افراد به هنگام شست و شوی بینی بعد از جراحی ، در دوره ریکاوری حساس بالای آن بوده که فشار های ناشی از عطسه و سرفه هم می توانند ، در پارگی رگ های خونی و آسیب دیدگی مجاری تنفسی موثر باشند. به همین منظور توصیه می شود به هنگام عطسه و سرفه به مقدار کافی دهان خود را باز کنید تا فشار هوا از دهان خارج شود.

بهتر است تا چه زمانی بیماران بینی خود را شست و شو دهند؟

با توجه به اهمیت بالای رعایت بهداشت  و شست و شوی بینی بعد از جراحی ، بهتر است تا زیبا جویان حدود 2 الی سه ماه هر شش ساعت یک بار بینی خود را بشویند. با گذشت این دوره و بهبودی کامل بینی می توانید به صورت نرمال بینی خود را بشویید.

آموزش تهیه سرم سالین در خانه

تهیه سرم سالین در خانه بسیار ساده بوده و تمامی افراد می توانند به راحتی آن را  اماده کنند. در ابتدا مقداری آب که مورد نیازتان می باشد را بجوشانید و اجازه دهید به دمای محیط برسد ، سپس یک قاشق غذا خوری نمک را به یک فنجان آب  که از قبل جوشانده اید ، اضافه کنید و به خوبی آن را مخلوط کنید. محلول سالین شما آماده شده و می توانید برای شست و شوی بینی بعد از جراحی از آن استفاده کنید.

آیا می توان از گوش پاک کن برای پاکسازی داخل بینی استفاده کرد؟

بهتر است بدانید که به هنگام بکارگیری از گوش پاک کن به منظور پاکسازی داخل بینی باید دقت و توجه بسیار بالایی نیز داشته باشید ، تنها می توانید این ابزار را  تا لبه ابتدایی بینی استفاده کنید و از فرو بردن آن تا عمق بینی خود خودداری کنید. در صورتی که به هنگام شست و شوی بینی بعد از جراحی یک جسم همانند گوش پاک کن را با فشار به داخل بینی فرو ببرید سبب تغییر ساختمان بینی ، بروز آسیب به بافت های در حال بهبود نیز خواهید شد.

چگونگی پاکسازی قسمت بیرونی بینی بعد از عمل

به طور کلی تمامی افراد با گذشت یک هفته و پس از برداشت گچ و دیگر ابزار های به کاربرده شده توسط جراح بینی خوب در کاشان ، در این تکنیک جراحی را  می توانند با  شست و شوی بینی بعد از جراحی ، قسمت های خارجی دماغ خود را به روش خود پاکسازی کنند. تنها لازم است در 7 الی 8 هفته دوره نقاهت این شست و شو را به آرامی و بدون وارد کردن هیچ گونه فشاری نیز انجام دهند. در صورتی که بیماران احساس چسبندگی بر روی پوست خارجی بینی خود را می کند ، می تواند با بکارگیری از محلول استریل ، پنبه و الکل این چسبندگی را از بین ببرند.

نکته: تا پایان بهبودی کامل بینی و در مواقع رعایت بهداشت و انجام  شست و شوی بینی بعد از جراحی ، استفاده از هرگونه تکنیک های پاکسازی پوست ، از جمله انواع ماسک ها و چسب ها نیز ممنوع می باشد.

امتیاز دهید post