از جمله دغدغه های مهم بانوان پیش از اقدام به بارداری و یا قبل از آن جراحی بینی می باشد. انجام همزمان بارداری و جراحی بینی دو فرایند بسیار پیچیده و حساس بوده که علاوه بر رسیدن به نتیجه ی دلخواه از جراحی رینوپلاستی ، نگرانی هایی از جانب وارد شدن آسیب به جنین نیز وجود دارد. در ادامه مطلب تهیه شده توسط دکتر ندا سخی ، با بکارگیری هر دو این تکنیک ها و چگونگی ، یا خطرات آن آشنا خواهیم شد.

عمل زیبایی بینی و بارداری غیر منتظره

در برخی مواقع ممکن است در میان تصمیم هایی که گرفته می شود تداخلی رخ دهد ، برای مثال برخی از بانوان که در نزدیکی زمان جراحی بینی شان متوجه بارداری خود می شوند ، با یک نوع تداخل نگران کننده نیز مواجه خواهد شد. البته شاید شما هم به این فکر کنید که جراحی بینی هیچ گونه تداخلی با رحم و نوزاد نداشته بنابراین می توان تحت عمل قرار گرفت ، اما باید بدانید که ماده بیهوشی بکار گرفته شده در این پروسه جراحی زیبایی و دارو های تجویز شده می توانند تاثیرات منفی و جبران ناپذیری را بر روی جنین بگذارند ، بنابراین توصیه می شود بانوان ریسک بارداری و جراحی بینی را در این مواقع نپذیرند.

بارداری و جراحی بینی- دکتر ندا سخی

بارداری بعد از عمل رینوپلاستی

بهتر است توجه داشته باشید که عمل بینی دارای یک دوره مراقبت و نقاهت بوده که اهمیت بسیار بالایی دارد. به این معنا که در حدود 2 الی 3 ماه نیاز است تا بانوان فعالیت های بخصوصی را انجام دهند و یا از دارو هایی استفاده کنند تا ساختار اصلی بنی شان مستحکم شود. بنابراین اقدام به بارداری می تواند با وجود دارو های تجویز شده همخوانی نداشته باشد. اما با گذشته یک بازه زمانی و با توجه به بارداری و جراحی بینی و همچنین نظر پزشک خوب و با تجربه در کاشان ، اقدام به بارداری بدون هیچ گونه مشکل و اختلالی انجام خواهد شد.

شیردهی و عمل دماغ

علاوه بر بارداری و جراحی بینی ، شیردهی و جراحی بینی می تواند از جمله دغدغه های مهم بانوان باشد. در ابتدا باید بدانید که نوزادان برای تغذیه به شیر مادر وابسته اند ، ای موضوع سبب نگرانی در بانوان شیرده نیز خواهد شد. زیرا ممکن است با توجه به دارو های توصیه شده و تاثیرات ماده بیهوشی بر روی شیر مادر کیفیت غذایی نوزادان تغییر کند و یا تاثیرات این دسته از دارو ها بر روی نوزدان اثر منفی و نا مطلوبی بگذارد.  بنابراین استفاده از برخی دارو ها ممکن نبوده ، با توجه به آن که لازم است تا زیبا جویان به منظور پیشگیری از عفونت ، درد و موارد دیگر از دارو استفاده کنند.

دارو های بیهوشی چه تاثیراتی بر شیر مادر دارند؟

به هنگام بارداری و جراحی بینی ، پزشک از ماده بیهوشی در پروسه جراحی خود بکار خواهد گرفت ، این ماده در حدود 24 الی 48 ساعت تاثیراتش بر روی بدن بانوان باقی خواهد ماند ، بنابراین اگر مادران شیرده در این بازه زمانی به کودکان خود شیر دهند ، باید انتظار خواب آلودگی در کودک را داشته باشند ، زیرا تاثیرات این ماده به صورت کامل از بین نرفته و از شیر مادر به کودک منتقل شده است. مادران بهتر است با گذشت 48 ساعت از عمل به کودک خود شیر دهند.

آیا شکل ظاهری بینی بعد از بارداری تغییر می کند؟

نتیجه حاصل از بارداری و جراحی بینی ، در صورتی که ابتدا فرد بینی خود را جراحی کرده باشد ، هیچ گونه تاثیری بر ساختار کلی آن نمی گذارد و تنها همانند دیگر افراد با وجود بارداری با تورم و التهاب بسیار زیاد رو به رو می شود. این تورم با گذشت زمان و به مرور از بین رفته و با نتیجه و تاثیرات منفی همراه نمی باشد.

بارداری و جراحی بینی - دکتر ندا سخی

علت پرهیز از انجام جراحی های زیبایی در زمان بارداری چیست؟

دلایل بسیار زیادی وجود دارد ، که می تواند ثابت کند تا انجام جراحی و یا بارداری و جراحی بینی ، بر روی بانوان باردار به علت وجود خطرات بسیار زیاد و جبران ناپذیر نباید انجام شود. برای مثال از جمله دلایلی که بانوان باردار نباید تحت جراحی قرار گیرند ، احتمال لخته شدن خون آن ها بوده که با توجه به شرایط پایدار و عادی بسیار بیشتر است. این تغییر در لخته شدن خون افراد به پیشگیری از بروز خونریزی به هنگام زایمان کمک شایانی نیز می کند.

همچنین در مواقعی که بانوان در هفته های بیستم به بعد نیز باشند ، موقعیتی پیش خواهد آمد که در حالی که بانوان به صورت خوابیده به پشت هستند ، وزن جنین جریان خون در رگ ها را محدود می کند. بنابراین قرار گرفتن تحت جراحی که لازم است بانوان به پشت دراز بکشند خطرناک خواهد بود.

همانطور که در این مقاله اشاره شد ماده بیهوشی می تواند بر روی نوزاد تاثیر بگذارد ، حال اگر بانوان باردار باشند از طریق دیگر این ماده می تواند تاثیرات بسیار منفی را بر روی جنین بگذارد.

مشکلات تنفسی جراحی بینی و بارداری

آن دسته از خانم هایی که قصد عمل بینی را دارند ، بهتر است از بارداری جلوگیری کنند. در بارداری و جراحی بینی ، احساس گرفتگی و انسداد در مجاری بینی به دلیل وجود تورم تجربه ای است که بانوان باردار با ان مواجه خواهند شد ، که به طور کلی تمامی بانوان آن را تجربه خواهند کرد. حال اگر این دسته از افراد تحت جراحی بینی نیز قرار گیرند ، به علت ایجاد تغییرات بسیار زیاد و تورم و التهاب بافت های داخلی دماغ دچار انسداد و گرفتگی خواهند شد ، که مشکلات تنفسی را برای بانوان بارداری ایجاد می کند. بنابراین با دست نگه داشتن از اقدام به بارداری می توان پس از جراحی و در بازه زمانی 2 الی 3 ماهه ، این انسداد بهبود یافته و فرد دیگر با مشکلات تنفسی در زمان بارداری رو به رو نخواهد شد.

مشاوره و مراجعه به پزشک در این مواقع چه تاثیری دارد؟

اگر قصد بارداری و جراحی بینی را دارید ، می توانید در ابتدا به یک پزشک زنان و جراح بینی خوب و باتجربه در کاشان مراجعه کنید ، دغدغه های خود را به ایشان بگویید و از آن ها بخواهید تا بهترین راه کار را به شما ارائه دهند ، پزشک در این جلسات وضعیت جسمانی شما را با توجه به هر نوع سابقه پزشکی و دارو های مصرفی بررسی کرده و زمان و اقدامات درست را به شما اطلاع خواهد داد ، که در یک بازه زمانی مناسب هم جراحی بینی خود را انجام دهید و هم دوره بارداری را بدون بروز مشکل و اختلال و همچنین وارد شدن آسیب های خطرناک بر جنین را نیز به خوبی و با آرامش خاطر سپری کنید.

🌟 ویدئو زیر از جمله نمونه کارهای جراحی بیی انجام شده توسط دکتر ندا سخی می باشد.

نکات ضروری به هنگام جراحی بینی

لازم است تا بانوان در زمان داشتن شک به بارداری و جراحی بینی ، اقداماتی را برای بهتر شدن نتیجه رینوپلاستی خود و پیشگیری از هرگونه مشکلی انجام دهند ، در ادامه به آن ها اشاره می شود.

  • توصیه می شود خانم ها قبل از اقدام به جراحی بینی ، از باردار نبودن خود اطمینان داشته باشند.
  • اگر مدت زمان کوتاهی از زایمان شان می گذرد بهتر است ، 4 الی 5 ماه بعد از آن برای جراحی بینی خود اقدام کنند.
  • در صورت داشتن هرگونه شک و شبه تست بارداری و یا سونوگرافی را انجام دهند ، تا از بارداری نبود خود مطمئن شوند.

آیا جراحی بینی با وجود انحراف و مشکلات تنفسی در زمان بارداری انجام خواهد شد؟

هنگامی که بارداری و جراحی بینی ، به علت وجود انحراف استخوان سپتوم و یا تنگ بودن مجاری تنفسی بانوان نیاز باشد ، بهترین پزشک در کاشان ، برای تامین اکسیژن مورد نیاز مادر و جنین و پیشگیری از بروز خطرات احتمالی ، ممکن است عمل بینی را با وجود بارداری بانوان انجام دهد. البته امکان انجام آن بسیار پایین بوده و تنها در موارد حاد و ضروری انجام خواهد شد.

عوارض بارداری بلافاصله بعد از جراحی بینی چیست؟

برای آن که بانوان از بارداری و جراحی بینی خود نتیجه خوب و رضایت بخشی را دریافت کنند ، بهتر است بعد از گذشت یک باز زمانی بعد از بارداری جراحی بینی را انجام دهند. بهتر است بدانید که جراحی بینی یک تکنیک درمانی و زیبایی بوده که باید با دقت و ظرافت بالایی انجام شود ، اما اگر بارداری بلافاصله بعد از جراحی بینی بکارگرفته شود تورم و التهاب بسیار زیاد خواهد شد و بینی فرم خوبی را طی جراحی و ایجاد تغییرات لازم به خود نخواهد گرفت.

بارداری و جراحی بینی - دکتر ندا سخی

سوالات پر تکرار بارداری و جراحی بینی

آیا بعد از بارداری بینی افتادگی پیدا می کند؟

اگر بانوان در ابتدا جراحی بینی را انجام داده باشند و سپس باردار شوند ، با عارضه افتادگی بینی مواجه نخواهند شد.

آیا قرص های ضد بارداری بر روی رینوپلاستی تاثیرگذار است؟

خیر ، قرص های ضد بارداری هیچ گونه تاثیر منفی بر جراحی بینی نداشته ، و بانوان می توانند با توصیه های پزشک خوب و با تجربه در کاشان از این دارو استفاده کنند.

انواع  زایمان بر روی بینی جراحی شده تاثیر دارد؟

بارداری و جراحی بینی هیچ گونه تاثیری بر روی ساختار دماغ زیبا جویان نداشته ، و بانوان می توانند به طور طبیعی زایمان را به صورت طبیعی و یا سزارین همانند افراد دیگر داشته باشند.

5/5 - (1 امتیاز)