اسپلینت بینی

اسپلینت بینی نوعی ابزار از جنس پلاستیک بوده که به منظور حفظ ساختار بینی و نوعی ساختار دفاعی در برابر آسیب های وارد شده به بینی افراد بعد از جراحی رینوپلاستی بکار گرفته می شود. بینی یکی از ظریف ترین عضو ها بوده که با توجه به میزان تغییرات اعمال شده حساسیت بیشتری نیز خواهد داشت ، بنابراین با استفاده از آن می توان تا بهبودی نسبی نیز بهرمند شد. برای آشنایی بیشتر با این ابزار بهتر است در ادامه مقاله تهیه شده توسط دکتر ندا سخی را مطالعه کنید.

 

اسپلینت بینی - دکتر ندا سخی

کاربرد اسپلینت چیست؟

بعد از عمل رینوپلاستی، ساختار بینی فرم و حالت ایده آل را حفظ نمی کند و در این مواقع برای حفاظت از آن نیازمند یک ابزار همچون اسپلینت بینی می باشد. اسپلینت ها ابزارهایی کوچک هستند که در تثبیت موقعیت دماغ زیبا جو نقش موثری نیز دارند. این ابزار ها دارای جنس های متنوعی بوده که از متداول ترین آن ها می توان به پلاستیکی و نوع سیلیکونی آن اشاره کرد.

نکته: جنس و نوع اسپلینت مورد استفاده به جراحی انجام شده و نظر جراح بینی کاشان نیز بستگی خواهد داشت.

این ابزار ها در کدام نوع جراحی بینی کاربرد دارند؟

پزشک خوب و با تجربه در کاشان ، بعد از عمل های ساده بینی ، سپتوپلاستی و جراحی سینوس ، ترمیمی شکستگی بینی و موارد دیگر نیز از اسپلینت بینی استفاده می کنند ، که نوع مصرفی آن به بینی و جراحی انجام شده افراد نیز بستگی دارد.

مزایای بکارگیری از این ابزار محافظتی چیست؟

 1. کاهش تورم و التهاب
 2. جلوگیری از خونریزی و بروز هماتوم
 3. کمک به تنفس بهتر و راحت افراد
 4. حفظ بینی در دوره نقاهت و بهبودی
 5. کمک به تثبیت بافت های تازه جراحی شده
 6. اسپلینت بینی و کمک به محافظت از ساختمان بینی

انواع اسپلینت بینی

اسپلینت بینی خارجی

بهتر است بدانید که از این نوع اسپلینت بینی بعد از جراحی رینوپلاستی به خصوص جراحی انحراف تیغه بینی و یا سپتوپلاستی مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع این ابزارهای خارجی به کمک نوار و باندهای پزشکی بر روی دماغ افراد متصل می شوند.

 • حفظ شکل جدید بینی

بعد از عمل رینوپلاستی، برای حفظ ساختار شکل جدید بینی و قرار گرفتن غضروف های شکسته شده در محل مناسب خود ، لازم است تا از این ابزار استفاده شود.

 • حفاظت از بینی در برابر آسیب های محیطی

بهتر است بدانید دیگر کاربرد اسپلینت بینی علاوه بر حفاظت در برابر آسیب های احتمالی از بروز عفونت پیشگیری خواهد کرد.

 • کاهش تورم و التهابات

یکی از عوارض های طبیعی که بعد از عمل دماغ تمامی افراد با آن رو به رو می شوند ، التهاب و تورم می باشد. با بکارگیری از چسب و اسپلینت های بینی با فشرده شدن پوست می توان ورم را به مقدار چشمگیری نیز کاهش داد. بهتر است بدانید که طی جراحی بینی به علت برداشتن کامل پوست از ساختار دماغ ، فضای خالی پس از بازگرداندن پوست میان استخوان به وجود خواهد آمد ، با بکارگیری از اسپلینت های بینی می توان این فضای ایجاد شده را نیز بهبود بخشید.

نکته : عدم بهبود این فضا می تواند سبب بروز هماتوم و اسکار شود ، که در ایجاد ناهمواری بر روی پوست تاثیر گذارند ، در صورتی که اسپلینت بینی از ایجاد این ناهمواری ها پیشگیری خواهند کرد.

💭 ویدئو زیر از جمله نمونه کارهای فوق العاده جراحی بینی دکتر ندا سخی می باشد.

 

اسپلینت بینی داخلی

این ابزارهای داخلی بیشتر در افرادی با جراحی سپتورینوپلاستی مورد استفاده قرار گرفته ، که با قرار دادن اسپلینت بینی داخل حفره ها با چند بخیه در محل مناسب خود قرار خواهند گرفت.

 • پشتیبانی استخوان سپتوم بینی

اسپلینت بینی داخلی از جنس سیلیکون نرم بوده که به منظور حفظ استخوان سپتوم بینی و پشتیبانی از آن استفاده می شود.

 • کاهش خونریزی

اسپلینت بینی با فشرده تر کردن پوست و غشای مخاطی دماغ از خونریزی و بروز هماتوم جلوگیری خواهد کرد.

 • تحریک بافت و حفظ چارچوب غضروف

پس از اتمام و اعمال تغییرات لازم ، از اسپلینت های داخلی برای بهبود پوشش داخلی دماغ مورد استفاده قرار می گیرد.

در صورت شل شدن اسپلینت دماغ چه باید کرد؟

از جمله مواردی که در افراد کمتری رخ خواهد داد ، شل شدگی اسپلینت بینی می باشد ، در صورت مواجه شدن با این عارضه به پزشک خود اطلاع دهید. در برخی موارد پزشک از زیبا جو می خواهد تا با دوش گرفتن میزان شل شدگی را افزایش دهد تا به آسانی از داخل بینی جدا شود.

با بکارگیری از اسپلینت باید به اقداماتی توجه کرد؟

برای موثر بودن و تاثیر گذاری بیشتر اسپلینت بینی در دوره نقاهت نیاز است تا زیبا جویان برخی اقدامات را با دقت بالایی رعایت کنند ، توجه داشته باشید که تمامی این موارد از جانب جراح بینی به بیمار اطلاع داده خواهد شد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

 • از دستکاری کردن این ابزار خودداری کنید.
 • برای کاهش مخاط در اطراف بینی از اسپری هایی همچون سالین استفاده کنید.
 • برای تعویض پانسمان با وجود اسپلینت نیاز است تا از پزشک و یا پرستار کمک بگیرید.
 • در صورت شل شدگی و عدم قرار گیری اسپلینت در جای خود آن را فورا به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اسپلینت های خارجی بینی باید به مدت یک الی دو هفته بر روی بینی باقی بمانند از برداشت آن ها خودداری کنید.
 • بعد از انجام جراحی سپتوپلاستی به صورت معمول چهار الی پنج روز باید از اسپلینت بینی داخلی نیز استفاده شود.
 • در صورت بروز هرگونه عارضه غیر عادی ، همچون خونریزی شدید و تب بالا فورا وجود این علائم را با پزشک خود در میان بگذارید.

آیا برداشت این ابزار درد دارد؟

در این مواقع بهترین پزشک در کاشان ، برای برداشت اسپلینت بینی خارجی و یا داخلی به آرامی اقدام خواهد کرد ، البته بیماران درد جزئی و فشار بسیاری را در این زمان تجربه خواهند کرد.

نکته: با برداشتن این ابزار ها بیماران می توانند ساختار اصلی و نهایی بینی خود را مشاهده کنند.

سوالات متداول اسپلینت های بینی

آیا این ابزار محافظتی تاثیر گذار است؟

بله ، برای مثال اگر عارضه هماتوم پیشرفت کند بافت های اسکار به مرور جایگزین خون خواهند شد ، بنابراین اسپلینت بینی از بروز این اختلالات جلوگیری خواهند کرد.

آیا زیبا جو می تواند با بکارگیری از این ابزارها به راحتی تنفس کند؟

توجه داشته باشید که اسپلینت بینی داخلی به طور موقت مورد استفاده قرار خواهد گرفت ، که در این دوره سبب اختلال در تنفس بیماران خواهد شد ، اما با برداشت آن ها بیماران می تواند به راحتی تنفس کند.

مدت زمان استفاده از اسپلینت ها چقدر است؟

مدت زمان قرار گیری اسپلینت بینی نوع داخلی به نظر پزشک خوب و ماهر در کاشان و نوع جراحی انجام شده بستگی خواهد داشت. اما اسپلینت های خارجی به طور طبیعی حدودا یک هفته بر روی بینی افراد قرار می گیرد.

این دسته از ابزارها از چه موادی ساخته شده‌اند؟

به طور معمول اسپلینت بینی از موادی همچون سیلیکون ، آلومینیوم و مواد بخصوص دیگری نیز ساخته شده‌اند.

آیا این ابزار عوارضی را به همراه خود دارد؟

به طور کلی این ابزار در برابر مزایای بسیار زیاد خود دارای عوارض های جدی و غیر قابل جبران نمی باشد و تنها ممکن است با بکارگیری از آن ها افراد احساس ناراحتی داشته باشند و به هنگام برداشتن دردی جزئی را تجربه کنند. همچنین در زمان برداشتن آغشته به خون شده و جدا سازی آن کمی سخت خواهد بود. گاهی اوقات اسپلینت بینی بر اثر شست و شو نمی توانند حمایت لازم از بینی را به عمل آوردند که باید تعویض شوند.

 

در نتیجه

به طور کلی اسپلینت بینی در روند بهبودی و حفظ ساختار بینی در برابر برخی عوامل نقش مفید و موثری را نیز خواهند داشت ، که پزشک عموما از ان ها بعد از عمل رینوپلاستی استفاده می کند. با وجود درد و ناراحتی ها در مواقع بکارگیری لازم است صبر کنید و به نتایج نهایی که با این تکنیک خوب و رضایت بخش خواهد بود همراه شوید و مراقبت های لازم و ضروری را رعایت کنید. همانطور که اشاره شد مدت زمان بکارگیری از این ابزار زیاد نبوده ، بنابراین بکارگیری از آن ، چنان طاقت فرسا و سخت نخواهد بود.

امتیاز دهید post